padělatel

|Janek Kroupa |Výtvarné umění

Ze začátku jsem malíře ani nepodepisoval, popisuje český padělatel valašských mistrů

Josef Ptáčník je statný, holohlavý muž. Živí se jako řidič kamionu. Ve skutečnosti je to jeden z autorsky nejplodnějších českých padělatelů. Specializoval se na valašské mistry, jeho padělky mimo jiné ve velkém nevědomky skupoval i valašský poslanec a miliardář Ivo Valenta. Ptáčník byl pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu. Před soudem ale nevypovídal, o to zajímavější je jeho svědectví v rozhovoru s Jankem Kroupou.

|Martin Knitl |Zprávy z domova

Padělatel obrazů ošálil i galerie. Stačil prach z vysavače a temperovky

K tomu, aby zaplavil trh téměř dvěma sty padělaných obrazů, mu stačil malířský stojan, temperové barvy, lak a prach z vysavače. K tomu přidal vymyšlenou legendu a pak už jen vydělával. Policie dopadla 48letého muže z Chomutova, který vsadil na poptávku po regionálních malířích z Valašska a takto prodal nejméně 180 falešných obrazů. Některé mají dokonce nezávislý znalecký posudek a potvrzení o pravosti.

Padělateli vysokoškolských diplomů hrozí až tři roky vězení. Podezřelých je ale víc

|Tereza Jelínková, A.Rokosová |Zprávy z domova

Maturitní vysvědčení třeba za 20 tisíc korun, titul doktora pak za 80 tisíc. V takovém rozmezí se pohybovaly částky za padělky falešného šestatřicetiletého inženýra ze Znojemska, kterého na konci června zatkli kriminalisté z Prahy-západ. Vysvědčení a vysokoškolské diplomy falšoval minimálně od roku 2008. Padělatele už zatkli, podezřelých je ale ještě několik desítek lidí.