Pak Kun-hje

Jihokorejská exprezidentka skončila ve vazbě. Podezřelá je z korupce, vydírání a zneužití pravomocí

| ČTK |Zprávy ze světa

Jihokorejské úřady ve čtvrtek vzaly do vazby sesazenou exprezidentku Pak Kun-hje. Příkaz k zatčení bývalé hlavy státu, která je podezřelá z korupce, vydírání, zneužití pravomocí a prozrazení státního tajemství, vydal soud v jihokorejském hlavním městě Soulu. Pak Kun-hje může být ve vazbě držena až 20 dní, než proti ní bude vzneseno oficiální obvinění.

| ČTK |Zprávy ze světa

Pak Kun-hje opustila prezidentskou rezidenci. Jižní Koreu čekají nové volby

Sesazená jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v neděli opustila prezidentský palác. U její soukromé rezidence hlídkovalo několik stovek policistů a sešli se tam její stoupenci. O odvolání Pak Kun-hje, kterou již dříve dočasně z funkce kvůli korupčnímu skandálu odstranil parlament, rozhodl v pátek ústavní soud. Od té doby Pak setrvávala v prezidentském paláci. Prostřednictvím člena své strany v první reakci na své odvolání popřela jakékoli pochybení. Pravda podle ní vyjde najevo.

|David Jakš |Zprávy ze světa

Jižní Korea hledá prezidenta. Ústavní soud potvrdil sesazení Pak Kun-hje kvůli korupci

Korejský ústavní soud odvolal z funkce prezidentku Pak Kun-hje. Definitivně tak potvrdil rozhodnutí parlamentu o prezidentčině impeachmentu kvůli jejímu podílu na korupčním skandálu. Vše nasvědčuje tomu, že brala úplatky od velkých firem prostřednictvím speciálně vytvořených fondů. Pak Kun-hje se stala první demokraticky zvolenou prezidentkou Jižní Koreje, která musí z úřadu odejít.

| ČTK |Zprávy ze světa

Pak Kun-hje byla zapletená do korupčního skandálu firmy Samsung, potvrdila jihokorejská prokuratura

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. Úplatky byly určeny k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga. Informoval o tom v pondělí úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu.

|Iva Kestřánková |Zprávy ze světa

Jihokorejský ústavní soud začal řešit sesazení prezidentky. Rozhodnout má do půl roku

Sesazením prezidentky Pak Kun-hje se začal zabývat ústavní soud v Jižní Koreji. Její odvolání kvůli korupční kauze už předtím odhlasoval parlament. Prezidentčini právníci ale tvrdili, že jeho rozhodnutí není právně podložené a po ústavním soudu požadovali, aby ho zrušil. Tím, že se takzvaným impeachmentem začal zabývat, jejich stížnost ale zamítnul. Konečný verdikt v případu by měl soud vynést do šesti měsíců. Zemi mezitím vede premiér.

Jihokorejský parlament sesadil prezidentku kvůli korupci. Definitivně rozhodne soud

| ČTK |Zprávy ze světa

Jihokorejský parlament v pátek v tajném hlasování sesadil prezidentku Pak Kun-hje, která čelí korupčnímu skandálu. O jejím dalším setrvání ve funkci hlavy státu definitivně rozhodne až ústavní soud, který na to má 180 dní. V zákonodárném sboru se podle očekávání našla dvoutřetinová většina nutná pro odvolání prezidentky. Její pravomoci nyní převezme premiér.

|Iva Kestřánková, mah |Zprávy ze světa

Jihokorejská prokuratura chce vyslechnout prezidentku. Odstupte, vyzývají ji demonstranti v ulicích

Jihokorejská prokuratura chce vyslechnout prezidentku Pak Kun-hje v souvislosti s jejím politickým skandálem, kvůli kterému vyšly v sobotu do ulic Soulu statisíce. Podle tamní agentury Jonhap se vyšetřovatelé snaží zjistit, jestli prezidentka pod vlivem své blízké přítelkyně Čche Son-sil nutila šéfy velkých firem k finančním darům pro neziskové nadace.