Čtyřiašedesátiletý Šajch je dlouhodobým členem Fatahu a zároveň Abbásovým blízkým přítelem. Mezi lety 1978 až 1989 byl v izraelském vězení, kde se naučil hebrejsky.
Izraelská armáda šetřila okolností zabití 15 palestinských záchranářů. Březnový incident podle ní nebyl popravou. Izraelci těla obětí hodili do masového hrobu a sanitky sešrotovali.
„Izrael nabízí Hamásu to, že Hamás mu předá všechny rukojmí, ale pak ho nakonec potřebuje zničit. To pochopitelně pro druhou stranu nedává smysl,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček.
Tel Aviv pozastavil přístup humanitární pomoci do Pásma Gazy. „Izrael si nejspíš myslí, že čím více bude na Hamás tlačit, tím dříve dostane rukojmí zpátky,“ říká expert na Blízký východ.
Autorkou snímku je palestinská fotografka Samar Abú Al-Úfová. Obrázek devítiletého Mahmúda Adžúra fotila v Dauhá, kam byl chlapec evakuován poté, co mu loni výbuch utrhl jednu ruku a druhou zmrzačil.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac již dříve oznámil, že armáda v takzvaných bezpečnostních zónách v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii zůstane po neomezenou dobu.
„Humanitární situace je nyní pravděpodobně nejhorší od začátku bojů před 18 měsíci,“ uvedl úřad OSN. Přerušení dodávek humanitární pomoci je rovněž nejdelší od začátku války, dodal úřad.
Palestinské hnutí Hamás i Izrael jsou ochotny slevit ze svých požadavků na propouštění rukojmích z Gazy. Podle saúdskoarabských médií je příprava nové dohody v závěrečné fázi.
Izraelská armáda mezitím oznámila, že ukončila obsazování takzvaného koridoru Morag, kterým od sebe zcela oddělila oblasti města Chán Júnis a Rafah na jihu Pásma Gazy.
Svědectví vojáků sesbírala nezisková organizace Breaking the Silence, kterou v roce 2024 založili izraelští veteráni. V pondělí vydala publikaci s názvem Perimeter.
Během nedělních izraelských útoků v Pásmu Gazy podle místních úřadů zemřelo 44 lidí a další desítky utrpěly zranění. Izrael v noci čelil raketovému útoku na město Aškelon, jeden člověk byl zraněn.
„Jsem zhrozen smrtí 15 zdravotníků a humanitárních pracovníků, která vyvolává další obavy ohledně páchání válečných zločinů izraelskou armádou,“ řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva.
„Během noci izraelská armáda zintenzivnila ofenzivu,“ říká Irena Kalhousová, šéfka Rady Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově. Situace v Rafahu se podle ní zhoršuje v rámci hodin.
Mluvčí UNRWA agentuře AP potvrdila, že byla zasažena budova této agentury OSN v Gaze, uvedla však, že nemá informace o obětech ani o tom, k jakému účelu je budova nyní využívána.
Mluvčí armády na síti X v arabštině vyzval obyvatele vyznačených sektorů, aby se přesunuli do takzvané humanitární zóny Mavásí na jihozápadním pobřeží Pásma Gazy.
„Ven, ven. Ať Hamás vypadne,“ skandovala část demonstrantů podle příspěvků na platformě X. Na transparentech bylo napsáno „dost bylo válek“ a „nechceme válku“.
„Dlouhodobé příměří je jedinou věrohodnou cestou k udržitelnému míru, dvoustátnímu řešení a obnově Gazy,“ stojí v prohlášení, které dále vyzývá Izrael k dodržování mezinárodního práva.
Zatím není jasné, jestli plán vytvořit nárazníkovou zónu kompletně uzavře koridor Necarim a znemožní Palestincům, aby se jím přesouvali na sever nebo na jih.
Izraelská vláda je pod velkým tlakem společnosti, aby zajistila navrácení rukojmích z Gazy, a to i za cenu neúplné porážky Hamásu, míní analytik Záhora.
Propalestinského aktivistu Mahmúda Chalíla, který sehrál během demonstrací vůdčí roli, před týdnem zatkly imigrační úřady a nařídily jeho deportaci. Vyhoštění prozatím soud zablokoval.
Televize Sky News uvedla, že slezl poté, co vyjednávačům řekl, že tak udělá „podle vlastních podmínek“. Když ho záchranáři na plošině sváželi na zem, držel vlajku nad hlavou nebo před sebou.
Rakve se čtveřicí rukojmích předal Červený kříž izraelskému vojsku na hraničním přechodu Kerem Šalom v blízkosti egyptských hranic. Izrael hodlá výměnu dokončit až poté, co identifikuje přijatá těla.