Palestina

Nejnovější zprávy

| ČTK |Zprávy ze světa

Případ rozdělil izraelskou společnost. Voják za zabití ležícího Palestince nakonec dostal 18 měsíců

Izraelský voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince, byl v úterý odsouzen k 18 měsícům vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Prokurátor pro něj žádal trest tři až pět let vězení, za zabití jinak hrozí v Izraeli až dvacetiletý trest. Před vojenským soudem v Tel Avivu se shromáždily desítky demonstrantů.

| ČTK |Zprávy ze světa

Palestinci se musí zbavit nenávisti a Izraelci jednat pružně, řekl Trump po schůzce s Netanjahuem

Podle Donalda Trumpa Spojené státy velmi stojí o mír mezi Izraelem a Palestinci, vznik dohody ale záleží na obou znesvářených národech. Prohlásil to po středeční tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ten řekl, že bude o usmíření Izraele a Palestiny usilovat a že by se do nové mírové iniciativy mohlo zapojit vícero zemí.

Odejděte do 48 hodin, nařídila armáda lidem z nelegální židovské osady na Západním břehu

| ČTK |Zprávy ze světa

Na 3000 izraelských vojáků a policistů ve středu dorazilo k židovské osadě Amona na palestinském Západním břehu Jordánu. Armáda dala jejím asi 250 obyvatelům 48 hodin na evakuaci. Vyklizení osady nařídil v roce 2014 nejvyšší soud, protože osada byla postavena nelegálně, na soukromých palestinských pozemcích. Někteří z osadníků se chtějí bránit a zapálili už u vjezdu do osady pneumatiky.

|Štěpán Macháček, Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Kerry hájil rezoluci OSN o izraelských osadách. Posloužil teroristům, reagoval Netanjahu

Americký ministr zahraničí John Kerry věnoval svůj poslední velký projev ve funkci palestinsko-izraelskému konfliktu. Hájil rozhodnutí Spojených států nevetovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzývá Izrael k zastavení výstavby osad na palestinském území. Vysloužil si za to kritiku izraelského premiéra Benjamina Natanjahua.

| ČTK |Zprávy ze světa

USA opustily svého přítele, zní z Izraele. V OSN prošla rezoluce o osadách

Rada bezpečnosti OSN v pátek schválila rezoluci, která po Izraeli požaduje, aby ukončil výstavbu židovských osad na okupovaném palestinském území. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít. Agentura Reuters s odvoláním na úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua informovala o tom, že Izrael se rezoluci OSN nepodřídí a přijme odvetná opatření proti Senegalu, který ji pomohl prosadit.

|Ondřej Novák, Anna Kottová |nepoužívat - Věda

Půl vteřiny soucitu. Izraelsko-palestinský konflikt otupil emoce vůči nepřátelům, zjistili vědci

Desítky let trvající izraelsko-palestinský konflikt ovlivňuje nejen dospělé, ale také židovské a palestinské teenagery. Mladí lidé ztrácí schopnost soucitu vůči nepřátelům. Vyplývá to ze studie izraelských vědců, o které informoval izraelský deník Haarec. Pokud vědci teenagerovi ukázali snímek trpícího člověka, okamžitě ucítil jeho bolest. Co se ale stalo, když Žid zjistil, že vidí Palestince a naopak?

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Ústavu pro lidi s obrnou v Gaze dodávají elektřinu solární panely. Darovalo je Česko

Česká rozvojová pomoc v pásmu Gazy vybavila solárními panely ústav pro lidi postižené obrnou. Obyvatele oblasti roky trápí nedostatek elektřiny i pitné vody. Blokáda palestinského pásma Gazy přitom zřejmě jen tak neskončí. Izrael a Egypt uzavřely své hranice s enklávou před skoro deseti lety, kdy tak reagovaly na převzetí moci islamistickým hnutím Hamás. Jeho podpora sice mezi Palestinci klesá, šance na brzkou změnu je ale mizivá.