Deník The New York Times (NYT) napsal, že izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku ve svých rukou dokument popisující postup, který Hamás při útoku ze 7. října.
Izraelská armáda v ranní zprávě podle ToI uvedla, že také její námořnictvo ostřelovalo cíle spojené s Hamásem, včetně vojenské infrastruktury, plavidel, která Hamás používá, a skladů zbraní.
Boje se zaměřují se oblast měst Gaza na severu a Chán Júnis na jihu tohoto úzkého pobřežního pásma. Do Chán Júnisu v posledních týdnech zamířilo mnoho Palestinců, kteří doufali, že se vyhnou bojům.
„Význam hesla je vnímán nejen jako jednoznačný požadavek na konec židovské suverenity v regionu, ale jako úplný konec židovské etnické přítomnosti v regionu vůbec,“ píše Praha v odůvodnění zákazu.
Izraelská armáda po týdnu obnovila své bojové operace v Gaze. „Je potřeba si uvědomit, že to byla hodně krátká doba,“ přiblížila situaci ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic Sylva Horáková.
Humanitární pomoc se do Gazy dostává z Egypta přes přechod Rafáh. První dodávky pomoci, kterou začal Hamás bezprecedentním brutálním útokem na izraelské pohraničí, povolil Izrael až 21. října.
„Dodnes byla jednání jednodušší v tom, že propuštěni byli ženy, děti a staří lidé. A to z obou stran. Jedná se tedy o rukojmí, případně vězně, o kterých nemůže být spor,“ upozorňuje Jan Daniel.
Reuters píše, že před věznicí Ofer poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu se v noci na úterý shromáždily desítky Palestinců, když čekali na propuštění vězněných Palestinců.
Podle OCHA do jednoho ze skladů úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Gaze směřovaly mimo jiné potraviny, voda, léky a zdravotnický materiál. Auta dovezla také skoro 130 000 litrů paliva.
Ve čtyři hodiny odpoledne Izrael očekává propuštění první skupiny rukojmí, která palestinští ozbrojenci do Gazy odvlekli 7. října. V první skupině by mělo být 13 žen a dětí.
Poradce izraelského premiéra vyjádřil soucit s těmi, kteří mají mezi rukojmími mužské blízké, ale řekl, že rozhodnutí muselo padnout. Na posledním místě budou při výměně zřejmě vojáci.
Izraelský premiér Netanjahu zdůraznil, že příměří neznamená konec války, kterou země nezastaví, dokud Hamás nezničí. Hnutí by mělo zajatce propouštět postupně, přibližně po dvanácti či třinácti denně.
Nebýt útoku Hamásu ze 7. října, bylo by další kolo konfliktu nezbytné? „Touto otázkou jsou novináři posedlí a nevím, proč by na ni měl odpovídat knihkupec,“ říká nejdřív Mahmúd. Pak ale pokračuje.
Do Číny podle agentury Reuters přicestují vedle palestinských zástupců a představitelů Organizace islámské spolupráce také státníci ze Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta a Indonésie.
Paříží otřásaly navzdory dešti demonstrace na podporu Palestiny. Účastníci demonstrovali za pozastavení střelby v Gaze. Pochody probíhaly i v jiných částech Francie.
Izraelské síly podle deníku The Jerusalem Post ale popřely, že nařídily evakuaci pacientů a zdravotníků. Tvrdí, že jejich přesun pouze umožnily na základě požadavku od ředitele nemocnice.
Státy napříč Blízkým východem podporují propalestinské demonstrace. Podle analýzy německého zpravodajského serveru Qantara shromáždění připomínají prodemokratické protesty z roku 2011.
Zatímco si republikáni rádi stěžují na cenzorské choutky amerických liberálů, sami k nim často nemají daleko. Příkladem je floridský guvernér DeSantis.
Informaci o fotografiích a videích rukojmích, sdělila armáda reportérce BBC, která byla mezi prvními novináři vpuštěnými do nemocnice den poté, co do objektu ve středu pronikli izraelští vojáci.