paliativní péče

paliativní péče v textech na iROZHLASU

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Pilotní projekt zmapoval mobilní hospice. Umírat doma je důstojnější, pojišťovny péči ale nehradí

Konec života v kruhu nejbližších, o takovou péči se snaží mobilní hospice. Jejich činnost teď zmapoval pilotní projekt. Podíleli se na něm provozovatelé hospiců, VZP a Česká společnost paliativní medicíny. Ukázalo se, že umírat doma je pro člověka důstojnější a mobilní týmy se zvládnou postarat i o těžce nemocné lidi. Zatím ale takovou péči zdravotní pojišťovny nehradí.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Kolik přesně stojí paliativní péče se stále neví. Výsledky pilotního programu se odkládají

Pokud mají Češi říct, kde by si přáli jednou umřít, nejčastější odpovědí je doma. Nevyléčitelně nemocným to umožňuje takzvaná paliativní péče. Pomáhá zvládnout poslední životní chvíle důstojným způsobem nejen pacientovi, ale i jeho blízkým. V Česku péči domácích hospiců zdravotní pojišťovny zatím neproplácejí. Stát to chce změnit. Výsledky pilotního programu, který se rozjel loni na jaře, se ale zatím odkládají.

|Eva Rajlichová, dab |Zprávy z domova

Novela by měla upravit paliativní péči. Pojišťovny ji zatím neproplácejí

Starých lidí, kteří žijí v domovech pro seniory i několik let a potřebují pomoc, přibývá. Personál se jim snaží v souladu s přáním rodiny a jich samotných poskytnout péči až do konce, takzvanou paliativní péči. Ta ale podle ministerstva práce a sociálních věcí není legislativně upravena. Změnu podle úřadu přinese připravovaná novela zákona o sociálních službách, která určí, za jakých podmínek člověk může dožít v pobytovém zařízení.

|Vladimír Kroc, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Nevyléčitelně nemocní touží dožít doma. VZP spouští projekt paliativní léčby

V sousedním Rakousku i Německu dožívá doma, v péči plně hrazené ze zdravotního pojištění, asi deset procent nevyléčitelných lidí. V Česku dosud zdravotní pojišťovny paliativní péči nehradí. VZP ale rozjela zkušební projekt, který přináší šanci pacientům, že by jim paliativní péči hradila. VZP chce ověřit předpoklad, že by domácí paliativní péče nezatížila zdravotní systém nadměrnými výdaji.

|Eva Rajlichová, kov |Zprávy z domova

Mobilní hospice zatím nebudou dostávat peníze od pojišťoven. Pilotní projekt se odkládá

Na péči, kterou mobilních hospice poskytují umírajícím lidem, zatím peníze ze zdravotního pojištění nepůjdou. Pilotní projekt, který měl ověřit, jak by mohl systém fungovat, měl odstartovat v lednu příštího roku, kvůli některým sporným otázkám se však zdrží – zatím to vypadá, že zhruba o čtvrt roku. Takzvaná paliativní péče tak zatím zůstane odkázaná na platby od klientů a na podporu soukromých dárců a firem.