Restituční kauza rodu Walderode se vrací k Okresnímu soudu v Semilech. Ústavní soud zdůraznil, že platí osvědčení o zachování Walderodeho občanství ČSR z roku 1947.
„Problém je, že tyto umělecké prvky nejsou ve správě technické správy komunikací (TSK), ani ve správě Galerie hlavního města Prahy,“ říká náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).
Pochází z období před takzvaným elektrifikačním zákonem Republiky Československé. Je vzácným dokladem historického vývoje rozvodné soustavy vysokého napětí.
Více než stometrová tapiserie Apokalypsy ze 14. století je svého druhu největší na světě. I proto je zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO. Ovšem 18. století málem nepřežila.
Pokud to bude možné, mohl by se důl Čapčoch v budoucnu zpřístupnit veřejnosti. Ukázku historického dolování mohou zatím lidé v Kutné Hoře vidět jen v průvodcovské štole svatého Jiří.
„Původní Výtoňský most přesuneme, nezbouráme,“ zdůrazňuje Iveta Torkoniaková. „Nový most nebrání průhledům, nemění siluety nebo panoramata. Zlepší průchod pro pěší i průjezd pro cyklisty.“
„Někteří šlechtici dnes tvrdí, že kdo si pořídí takovou nemovitost, je finanční sebevrah. To můžu víceméně potvrdit. Bez lásky k historii a vůbec kultuře by to dělat nešlo,“ komentuje Marek Sirůček.
Při rozhodování o hlavním nádraží jako památce využilo ministerstvo postoj Drážního úřadu. Ten konstatoval, že Fantova budova a odbavovací hala jsou jedna stavba. O necelé čtyři měsíce ale otočil.
Správa železnic hájí postup v architektonické soutěži o proměnu hlavního nádraží v Praze. Zpočátku podle ní nebylo jasné, že je to kulturní památka. To připouští i památkáři. Co bude s projektem dál?
Památkovou ochranu nese zejména secesní Fantova budova, nová odbavovací hala nicméně podle ministerstva není samostatným objektem, ale přístavbou, takže se na ni památková ochrana také vztahuje.
Nové místo najde památka o přibližně 200 metrů dál u nově vznikající cyklostezky. Původní záměr byl přemístit stavbu po železnici, podobně jako kostel v Mostě. Nakonec kapličku přestěhoval jeřáb.
Hřbitovní dekorace trendům nepodléhají, ale přece jen se mění jeden návyk. Poláci častěji kupují jen samotné voskové náplně, které vkládají do skleněných dóz nebo luceren, co koupili dřív. Šetří.
„Dánská síla a spása.“ To byla podle nápisů na runových kamenech vikingská královna Thyra. Výzkum teď ukázal, že tato současnice našeho svatého Václava byla mnohem mocnější, než se zdálo.
Cílem vědců, kteří vytvořili takzvanou Vesuvskou výzvu, je vyluštit text papyrových svitků z Herculanea – města, které v prvním století poničil sopečný výbuch.
Město má obavy, že zatím jen lokální poškození budou postupovat dál. „Když to nezastavíme, za rok ten most bude vypadat tak, že neprošel žádnou rekonstrukcí,“ zlobí se starosta.
Město Jindřichův Hradec chce zrekonstruovat zchátralý zámecký pivovar, na kterém pobýval dva roky i mladý Bedřich Smetana. Vyměnit chce vše kromě obvodových zdí.
„Mám dokumentaci od nějakých šedesátých let. Kapacita 300 lidí. Byl to kryt, který se nikdy nevyužil. Jsou tady toalety, umyvadla, máme tady vodní nádrže,“ ukazuje Mikulec.
Na účet už vybrali téměř 700 tisíc korun. „Věříme, že do dvou tří let dojde na částečnou kolaudaci. Potřebujeme k ještě minimálně skoro dva miliony korun,“ říká starosta spolku Zděná.
„Nejsme žádní developeři ani lidé, kteří by to měli dopředu promyšlené. Skočili jsme do toho rovnýma nohama a po hlavě. Chceme ho určitě zachránit, vrátit mu krásu a energii, kterou v minulosti měl.“
Díky petici se rozhodnutí o stržení budovy posunulo na červnové zasedání středočeského krajského zastupitelstva a zástupci obce, signatářů petice a kraje tak ještě mají čas na jednání.