památková zóna

památková zóna v textech na iROZHLASU

|Iva Havlíčková, Vojtěch Man |Regiony

Ve Frýdku-Místku nepanuje shoda o budoucí památkové zóně

Rozpory panují ve Frýdku-Místku kolem podoby nové památkové zóny. Památkáři totiž chtějí tímto způsobem chránit zhruba dvakrát větší území, než prosazují vlastníci historických budov spolu s městem. Město začalo zónu plánovat poté, co jednu z vůbec nejcennějších textilek, 130 let starou Landsbergerovu přádelnu, zbouraly bagry.

|Simona Bartošová, Stanislav Janalík |Regiony

Výměna oken se Těšínské tiskárně zřejmě prodraží. Stojí v památkové zóně

Majitelé nemovitostí v centru Českého Těšína si zvykají na nové pořádky. Už přes měsíc žijí v městské památkové zóně a při opravách domů se neobejdou bez razítka památkářů. Například Těšínská tiskárna chystala výměnu oken na svém historickém sídle, teď ale musí čekat na povolení. V době, kdy ubývá zakázek, může být pro tiskárnu splnění podmínek památkářů likvidační.

|Iva Havlíčková |Regiony

Frýdek-Místek chce chránit historické továrny, navrhuje další památkovou zónu

Památkáři chtějí zachránit historické textilky ve Frýdku-Místku. Plánují proto, že vytvoří ve městě novou rozsáhlou památkovou zónu. Spolu s vedením města už o to požádali ministerstvo kultury. S návrhem přišli poté, co společnost Slezan nechala zbořit přes sto let starou Lansbergerovu přádelnu. Záměr nové památkové zóny ale vyvolal nesouhlas vlastníků nemovitostí.

|Tomáš Pavlíček, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová |Regiony

Klub Za starou Prahu dál protestuje proti bourání domu na Václavském náměstí

Na Václavském náměstí se bude protestovat proti zbourání historické budovy na rohu náměstí a Opletalovy ulice. Klub Za starou Prahu, který protest organizuje, chce u modernistického domu ze 20. let minulého století symbolicky klást svíčky. Zbourání budovy, která je součástí Pražské památkové rezervace vedené na seznamu UNESCO, už povolilo ministerstvo kultury. Boj Klubu Za starou Prahu tak nemůže konečné rozhodnutí zvrátit.