Mf Dnes píše o plánovaném zdražení vysokoškolských kolejí o 10–15 procent. A o dopadu výpadku závodu firmy Toyota informuje E15. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Zóna má ochránit hlavně vnější vzhled domů tak, aby se stavby neměnily při pohledu z ulice. Regulace má zabránit bourání budov nebo jejich necitlivé přestavbě, což se v minulých letech v Brně dělo.
Jak se staví památkáři k instalaci fotovoltaiky na památkově chráněné stavby? Nejsou ochránci kulturního dědictví příliš rigidní? O tom mluví generální ředitelka Národního památkového ústavu.
Zámek Konopiště patří k nejznámějším v celém Česku. Pro návštěvníky si nyní ovšem připravil nový zážitek. Mohou zažít pravou vídeňskou snídani jak ji měl rád arcivévoda František Ferdinand d'Este.
Ředitel izraelského úřadu pro staré památky řekl, že oceňuje rozhodnutí izraelského ministra zahraničí předměty vrátit a že je rád, že Izrael může vrátit to, co bylo Egyptu ukradeno.
Centrum Kyrény sice chrání oplocení, jenomže někdejší okolní osady a pohřebiště se táhnou do širokého okolí, v němž se buduje a stále rozšiřuje novodobá metropole Šahhát.
Akce chce upozornit na nutnost ochrany klimatu a snížení emisí. Hodina Země se uskutečňuje od roku 2007 pod patronátem Světového fondu na ochranu životního prostředí (WWF).
Uskupení odborníků vzniká v době, kdy se v Brně podle památkářů rozjela lavina ničení umělecky hodnotných domů, které kvůli dávné chybě přišly o památkovou ochranu.
V sobotním tisku se dočtete, že v Česku zlevní vstupné na hrady a zámky pro děti. Původní ceny byly podle MF Dnes diskriminační pro samoživitele. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Obyvatelé egyptského Luxoru prodávají pozemky a další majetek. Maso z jejich jídelníčku zmizelo a přibývá i sebevražd. Zoufalství z dopadů koronaviru dosahuje v turistickém středisku vrcholu.
V omezeném režimu se mohou znovu otevřít například restaurace nebo knihovny. Otevřou se také obchody, nakonec bez nutnosti odložení zkoušených oděvů do izolace.
Není to úplně tak, že co je čisté, to je správně zrestaurováno, říká v rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové restaurátor Jakub Ďoubal z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Památkáři propad výnosů od začátku roku do konce července vyčíslili na 134 milionů korun. Nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu byl v červenci zámek Lednice.
Opravy podle majitele stály několik desítek milionů korun. Dokončené je severní křídlo a část západního. Řemeslníci pokračují v opravách také v jižní části zámku, ve které sídlí Fillova síň.
Poslední opravená deska by se měla na strop tanečního sálu vrátit na jaře příštího roku. Prohlídky hradu Švihov, i přes pokračující restaurátorské práce, se konají bez omezení.
Na vrcholu stojí nízká světlá zídka, kterou na jednom místě převyšuje gotická brána. Jako by to tu nastražil na poutníka filmaři, aby to bylo co nejvíc působivé.
Národní památkový ústav kvůli koronaviru jen dosud přišel o 130 milionů korun. V rozhovoru s Vladimírem Krocem to říká ředitelka ústavu Naděžda Goryczková.
„Dokonce ani nemohly být rozebírány. Neboť situace ve Španělsku je horší než u nás, takže dílna byla uzavřena po několik týdnů,“ popisuje manažer projektu Štěpán Svoboda.
Kraj se také snaží pomoci památky na svém území propagovat a upozornit na zdařilé projekty obnovy prostřednictvím soutěže Památka roku Libereckého kraje.