památník

|Jiří Svatoš |Zprávy z domova

Padlí policisté nový památník nemají roky, jeho příprava se dál protahuje

Policisté, kteří zemřeli ve službě, dál nemají v budově Policejního prezidia své pietní místo. A pár měsíců ho tam nejspíš ještě mít nebudou. Na starý památník nesmělo vedení policie kvůli autorským právům dopisovat jména policistů padlých po roce 2009. A příprava nového pietního místa vázne. Původně mělo vzniknout ještě vloni, na začátku letošního roku ale Policejní prezidium přiznalo, že se stále neví ani to, jak bude nový památník vypadat.

|Martin Karlík |Regiony

Do památníku hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici bude vstup zdarma

Památník hrdinů heydrichiády v chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze bude fungovat dál a návštěvníci do něj ani nadále nebudou platit vstupné. Vojenský historický ústav se na podmínkách provozu dohodl s pravoslavnou církví. Smlouvu ještě musí schválit rada hlavního města, kterému patří místo, kde padli strůjci atentátu na Heydricha, jako například Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

|Ľubomír Smatana, Anna Kottová |Zprávy z domova

Porota vybere uchazeče o stavbu památníku Jana Palacha ve Všetatech

Třicet jedna zájemců se přihlásilo do soutěže na stavbu památníku Jana Palacha ve Všetatech u Mělníka. Návrhy dnes dostanou do rukou členové poroty. Památník vznikne v domě, kde student vyrůstal. Vyrazil odtud také 16. ledna 1969 na Václavské náměstí, kde se upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.

V nizozemském Rotterdamu slavnostně odhalili památník T. G. Masaryka

|Ondřej Houska, Maňourová Anna |Zprávy ze světa

Památník Tomáše Garrigua Masaryka i celého Československa dnes slavnostně odkryli v nizozemském Rotterdamu. Masaryk se tam v roce 1914 sešel s britským historikem a publicistou Robertem Setonem-Watsonem, kterému předal svůj politický program. Tak se myšlenka na samostatný stát dostala až k nejvyšším britským kruhům, které do té doby nevěděly o Čechoslovácích prakticky vůbec nic.

| ČRo, Klára Fleyberková |Zprávy z domova

Za památník a proti mlčení. V Praze-Bubnech bubnovaly s Kollerem a spol. stovky lidí

Stovky lidí si dnes přišly zabubnovat na nádraží v Praze-Bubnech. Happening „Bubnování pro Bubny“ se koná v den 74. výročí prvního židovského transportu z Prahy, jenž odtud za druhé světové války odjel. Má za cíl přiblížit projekt Památníku ticha, který chce v prostorách starého nádraží vybudovat iniciativa Památník Šoa Praha, a také varovat před fenoménem „mlčící většiny“.

|Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Na norský ostrov Utoya se vrací letní tábor. Od útoku uplynuly čtyři roky

Norský ostrov Utoya se stal symbolem jedné z největších tragédií v historii této severské země. Na letní tábor sociálně demokratické Strany práce zaútočil před čtyřmi lety pravicový extremista Anders Breivik a zavraždil tam 69 lidí. Pořadatelé letního kempu ale chtějí, aby ostrov namísto smutných vzpomínek, patřil zase hlavně mladým lidem. A tak je na Utoyu zvou znovu po čtyřleté pauze. Možná proto teď na letní tábor míří největší počet účastníků v jeho historii.

| ČTK, ČRo |Historie

V Lidicích má vzniknout památník letcům RAF Horákovi a Stříbrnému

V Lidicích chtějí vybudovat nový památník příslušníkům Britského královského letectva Josefu Horákovi a Josefu Stříbrnému. Oba letci pocházeli z této středočeské obce, kterou za druhé světové války vyhladili nacisté. Výstavba památníku má být financována z prostředků získaných ve veřejné sbírce vyhlášené při příležitosti 100. výročí narození obou pilotů.

|Ľubomír Smatana, Anna Kottová |Zprávy z domova

Stavba památníku Jana Palacha bude stát možná až 15 milionů korun

Národní muzeum chce investovat až patnáct milionů korun do výstavby památníku Jana Palacha ve Všetatech u Mělníka. Památník vznikne v domě, kde student vyrůstal a odkud 16. ledna 1969 vyrazil na svoji poslední cestu na Václavské náměstí. Tam se polil benzinem a upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.