paměť

paměť v textech na iROZHLASU

|Dominika Píhová |nepoužívat - Věda

Kvůli technice lidé neznají už ani vlastní číslo. Paměť zlepší strava i pohyb, radí expertka

„Lidé si stěžují, že jsou zaplavováni množstvím informací, zapomínají, žijí chaoticky. Svým způsobem si na ten problém odpovídají sami,“ říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Češka Michaela Karsten. Vystudovala medicínu, oboru se ale přímo nevěnuje. Své poslání našla v trénování paměti. V minulosti dokonce několikrát vyhrála mistrovství světa v paměťových schopnostech a svými výjimečnými výkony se zapsala i do Guinessovy knihy rekordů. Nyní pomáhá s pamětí druhým formou seminářů, přednášek a workshopů.

| dp |nepoužívat - Věda

Vytvořte si 'paměťový palác'. Starověká metoda může výrazně zlepšit vaši paměť, tvrdí vědci

Technika nazývaná také jako metoda loci, kterou vymysleli už staří Řekové, může výrazně a dlouhodobě vylepšit lidskou paměť. Alespoň to naznačuje nová studie skupiny neurovědců. Za její pomoci je podle nich navíc možné přiblížit se výsledkům těch nejlepších paměťových mistrů světa. Většina lidí má totiž podle odborníků rozsáhlé rezervy, které je možné vytvořením vnitřního ‚paměťového paláce‘ efektivně využívat, píše server The Guardian.

Horší paměť může být projev Alzheimerovy nemoci. Na test lze přijít i do ČRo

| ČRo |Člověk

V Českém rozhlase startují Dny paměti. V jejich rámci mohou lidé zdarma přijít na vyšetření, které jim ukáže, jak na tom jsou s pamětí, pozorností či co se týká vyjadřování. Testování je součástí Týdne paměti, který pořádá pro veřejnost Česká alzheimerovská společnost. Jedná se preventivně-osvětovou akci upozorňující mimo jiné na to, že Alzheimerova choroba se zpravidla začne projevovat právě problémy s pamětí.

|Pavla Lioliasová, kap |Zprávy z domova

Začíná Týden paměti. Upozorňuje na problematiku života s demencí

V České republice dnes začíná Týden paměti. Chce upozornit na problémy lidí postižených demencí. Po celý týden je v 25 městech připravená informační kampaň, sbírky nebo koncerty na pomoc lidem s demencí. Zájemci si také mohou nechat paměť vyšetřit. Během pondělí a úterý i přímo v budově České rozhlasu v Praze na Vinohradské 12.

|Olga Štrejbarová |Regiony

Desítky lidí cvičily na krajském úřadu v Jihlavě svou paměť

Lidé z Vysočiny dnes v Jihlavě trénovali svůj mozek. Je totiž národní týden trénování paměti. Na šesti stanovištích krajského úřadu dostávali úkoly a kvízy. Stejně jako paní Jitka z Jihlavy i ostatní tvrdili, že nutné je trénovat pořád a to nejlépe nad křížovkou nebo sudoku.