„Z pohledu 21. století to zní nepochopitelně, ale v té době byl panovník skutečně pánem židů. Židé patřili přímo královské pokladně. Panovník mohl na jejich majetek sáhnout v podstatě kdykoliv.“
Na Alžbětě bylo hned několik věcí pozoruhodných. Jednou z nich byl fakt, jak byla nepozoruhodná. Udržovala po celý život královské dekorum a obdivuhodně věrně plnila své povinnosti,.
V roce 1898 stavbu nepatrně odkryla německá expedice vedená archeologem Wilhelmem von Bissingem. Ale tehdy to považovali za součást Niuserreova chrámu a ne za úplně jinou a starší.
Nová pražská socha znázorňuje siluetu slavné české panovnice, a někteří jí tak začali říkat šachová figurka nebo člověče, nezlob se. Autorovi Janu Kováříkovi to ale prý nevadí.
1:53
Praha||Regina Květoňová|Historie|Čeští panovníci, jak je neznáte
O knížeti Václavovi se v dějepisu učí, ovšem že byl otcem, učitelé pokaždé neříkají. Z druhé staroslověnské legendy o něm však víme, že byl ženatý a měl syna. Jaký byl jeho osud?
Když Alžběta II. nastoupila na trůn, stala se královnou sedmi nezávislých zemí. V současnosti jich je 16. Korunu nosí na hlavě už 65 let a v pondělí se tak jako vůbec první britský monarcha dožila safírového jubilea.