papež František

Nejnovější zprávy

| ČTK |Zprávy ze světa

Papež přijal ve Vatikánu lídry 27 zemí Evropské unie. Sobotka ho pozval do Česka

Papež František přijal prezidenty a premiéry 27 zemí Evropské unie. S nejvyššími představiteli unijních států s výjimkou Británie se setkal den před jejich římským summitem, který má připomenout 60 let evropské integrace. Při této příležitosti český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) opět pozval papeže na návštěvu České republiky. Ta by se mohla uskutečnit v červnu na výročí 75. let od vypálení obce Lidice nacisty.

Rodiče dívky narozené s poškozeným mozkem u soudu neuspěli. Pochybení porodníků se neprokázalo

| ČTK |Regiony

Olomoucký okresní soud ve středu zamítl žalobu rodiny, která se několik let soudila kvůli porodu s Fakultní nemocnicí Olomouc. Dítě se zde v říjnu 2010 narodilo s poškozeným mozkem. Po nemocnici rodina žádala 16,9 milionu korun. Podle soudu se však pochybení lékařů neprokázalo, odkázal i na závěry znalců. V Olomouckém kraji šlo za poslední dobu o jeden z největších soudních případů kvůli zanedbané zdravotní péči. Proces trval přes dva roky. Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

|Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Prezident poslal papeži zvací dopis. Chce, aby do Česka přijel na výročí vypálení Lidic

Prezident Miloš Zeman pozval v úterý papeže Františka na návštěvu České republiky u příležitosti výročí 75 let od vypálení Lidic v červnu letošního roku. Přítomnost Jeho Svatosti má podle dopisu přinést útěchu a zároveň být připomínkou „nepředvídaných aktů násilí“. Celé znění zvacího dopisu v pátek zveřejnil Hrad na svých webových stránkách.

Poselství Městu a světu. Papež František popřál mír lidem v Sýrii a dalších konfliktních oblastech

| ČTK |Zprávy ze světa

Papež František přednesl v neděli tradiční poselství Urbi et Orbi, tedy Městu a světu. Popřál pokoj a mír lidem v Sýrii a dalších konfliktních oblastech jako v Izraeli a Palestině, Jemenu, Libyi, Jižním Súdánu a dalších zemích. Papež vzpomněl také na obyvatele východní Ukrajiny či Severní Koreje. Pokoj přeje rovněž lidem zasaženým teroristickými útoky i migrantům.

| ČTK |Zprávy ze světa

Papež se dostal do sporu s maltézskými rytíři. Nelíbí se mu odvolání velkokancléře řádu kvůli kondomům

Papež František se dostal do sporu s Řádem maltézských rytířů. Řád totiž nedávno odvolal z funkce svého velkokancléře Albrechta von Boeselagere. To se ale nelíbí papeži, který podle agentury AP učinil neobvyklý krok a zřídil komisi, která má vyšetřit Boeselagerovo odvolání. Podle řádu je ale zřízení komise nepřijatelné.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

'Papežovi chudých' je osmdesát. Kvůli gratulacím mu zřídili sedm e-mailů

Hlava katolické církve, papež František, slaví osmdesátiny. Gratulace k významnému životnímu jubileu hlavy katolické církve míří do Vatikánu z celého světa. Lidé mohou papeži popřát i písemně, a to na sedm nových mailových adres. Věřící se pak s ním budou moci společně pomodlit 24. prosince v kapli svatého Pavla při tradiční Půlnoční mši.