pas

| dp |Zprávy ze světa

'Nemůžete nastoupit.' Veterinářka s íránským pasem uvízla kvůli Trumpovu výnosu v Puertu Ricu

Rozrušená a vystrašená. Tak popisuje své pocity veterinářka z Glasgowa, které zkomplikoval život nový migrační výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa. Když chtěla Hamaseh Tayariová odletět z dovolené v Puertu Ricu zpátky domů do Skotska, čekalo na ni nepříjemné překvapení. Kvůli íránskému pasu nemohla nastoupit na plánovaný let. Součástí byl totiž i přestup na newyorském letišti.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Potomci Židů žádají kvůli brexitu o pasy v Německu a Rakousku

Červnové referendum ve Spojeném království přineslo trvalou bolest hlavy pasovým oddělením hned několika států. Řada Britů žádá o irský cestovní doklad, někteří Východoevropané žijící v Británii se zajímají právě o pas britský, a zajímavý krok se rozhodly podniknout i desítky příslušníků židovské komunity. Zvažují žádost o pas v Německu nebo Rakousku, odkud jejich předci uprchli před Hitlerem.

|Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Než vyrazíte na dovolenou: Zkontrolujte si platnost pasu, expresní vydání je nově dvojnásobně dražší

Cestovní doklad už není na počkání. Rychlý pas nově dostanete až za šest dnů za více než dvojnásobný příplatek. Letos totiž začaly platit novinky ve vydávání cestovních dokladů. Spolu s blížícím se začátkem dovolených a prázdnin se na úřadech navíc prodlužují fronty se žádostmi o vydání pasu. Situace se v jednotlivých městech liší. Někde si lidé počkají až hodinu. Řada míst nabízí i internetovou rezervaci termínu.

|Radek Sedláček |Historie

V New Yorku půjde do dražby cestovní pas Franze Kafky

Aukční síň Bonhams v New Yorku draží cestovní pas Franze Kafky. Prodejní cenu dokumentu s Kafkovým podpisem odhaduje v přepočtu až na 360 tisíc korun. Slavný spisovatel a pražský rodák pas využíval na cestách v posledních dvou letech života.

|Štěpán Macháček, Michaela Vydrová, Zuzana Petráňová, Petra Novotná |Zprávy z domova

V Libanonu zmizelo pět Čechů, možná byli uneseni

Na východě Libanonu zmizelo pět Čechů a místní taxikář. V údolí Bikáa, nedaleko města Kefrajá, bylo v opuštěném autě nalezeno pět českých pasů, peníze a další cennosti. Podle libanonské zpravodajské agentury je unesli neznámí ozbrojenci. Údajně je chtějí vyměnit za Libanonce zadržovaného v Česku. Libanonská armáda prohledává hotely i okolí lékárny, kde svědci naposledy viděli řidiče pětice Čechů. Oblast prohledávají i bezpilotní letouny. Kvůli případu dnes odpoledne zasedal v Praze krizový štáb.

| ČTK, Lenka Jansová, mta |Zprávy z domova

Ivo Rittig zůstává s pasem na svobodě. Návrh na vazbu soud zamítl

Obvodní soud pro Prahu 5 nepošle do vazby lobbistu Ivo Rittiga. Jeho a čtyři další lidi policie obvinila z praní špinavých peněz v kauze předražených jízdenek pro pražskou MHD. Vrchní státní zastupitelství požadovalo jejich vazbu kvůli obavě, že utečou za hranice. Včera jim totiž městský soud vrátil pas. Kromě Rittiga dnes soud propustil na svobodu také advokáta Marka Stubleyho. Zbylá tři vazební jednání přijdou na řadu v sobotu.