„Covid pasy“ by podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové byly zásadním krokem v cestování za současného stavu. „Usnadní se tím mnoho času, peněz i papírován,“ říká.
Víza jim umožní bydlet, pracovat a studovat ve Velké Británii. Zhruba polovina z 5000 podaných žádostí pochází od občanů Hongkongu, kteří již v Británii žijí.
Osobní doklady propadlé v březnu dál platí, píšeMf Dnes. A Česko by podle Lidových novin mohlo v boji s koronavirem využít i aktivní zálohy. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Nenávisti na sociálních sítích stále přibývá, píše Deník N. A získat český pas bude pro cizince obtížnější, informují Lidové noviny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Česká republika je na sedmém místě společně s Maltou. Jejich pasy umožňují bezvízové cestování do 183 zemí světa. Ještě před deseti lety byly české cestovní doklady na sedmnáctém místě.
Polsko o bezvízový styk se Spojenými státy dlouhodobě usilovalo a američtí představitelé v poslední době Varšavě slibovali, že zrušení vízové povinnosti se blíží.
„Vznikne profese, která podobně jako už třeba fyzioterapeut provede rodinu tím začátkem. Pomůže jim zorientovat se v dané problematice. Nabídne jim okamžitou pomoc,“ tvrdí psycholožka Thorová.
Vydávány budou nové průkazy s platností na nejméně pět a nejvýše deset let ve standardním formátu odpovídajícím rozměrům kreditní karty a jejich součástí bude muset být i strojově čitelná část.
Konzul maďarské pasy vydával ve městě Berehove, které Maďaři považují za své centrum. Jejich předáci si tam stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů.
Mladému Britovi se podařilo projít letištními kontrolami na pas své přítelkyně. Přišlo se na to až po přistání v Berlíně, když svůj cestovní doklad ukázal palubnímu personálu.
Ukrajina v pondělí důrazně protestovala proti podobě chystaných nových polských pasů, na nichž má být vyobrazena kaple polských vojáků na hřbitově ve Lvově.
Rozrušená a vystrašená. Tak popisuje své pocity veterinářka z Glasgowa, které zkomplikoval život nový migrační výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa. Když chtěla Hamaseh Tayariová odletět z dovolené v Puertu Ricu zpátky domů do Skotska, čekalo na ni nepříjemné překvapení. Kvůli íránskému pasu nemohla nastoupit na plánovaný let. Součástí byl totiž i přestup na newyorském letišti.
Červnové referendum ve Spojeném království přineslo trvalou bolest hlavy pasovým oddělením hned několika států. Řada Britů žádá o irský cestovní doklad, někteří Východoevropané žijící v Británii se zajímají právě o pas britský, a zajímavý krok se rozhodly podniknout i desítky příslušníků židovské komunity. Zvažují žádost o pas v Německu nebo Rakousku, odkud jejich předci uprchli před Hitlerem.
Cestovní doklad už není na počkání. Rychlý pas nově dostanete až za šest dnů za více než dvojnásobný příplatek. Letos totiž začaly platit novinky ve vydávání cestovních dokladů. Spolu s blížícím se začátkem dovolených a prázdnin se na úřadech navíc prodlužují fronty se žádostmi o vydání pasu. Situace se v jednotlivých městech liší. Někde si lidé počkají až hodinu. Řada míst nabízí i internetovou rezervaci termínu.
Aukční síň Bonhams v New Yorku draží cestovní pas Franze Kafky. Prodejní cenu dokumentu s Kafkovým podpisem odhaduje v přepočtu až na 360 tisíc korun. Slavný spisovatel a pražský rodák pas využíval na cestách v posledních dvou letech života.
Na východě Libanonu zmizelo pět Čechů a místní taxikář. V údolí Bikáa, nedaleko města Kefrajá, bylo v opuštěném autě nalezeno pět českých pasů, peníze a další cennosti. Podle libanonské zpravodajské agentury je unesli neznámí ozbrojenci. Údajně je chtějí vyměnit za Libanonce zadržovaného v Česku. Libanonská armáda prohledává hotely i okolí lékárny, kde svědci naposledy viděli řidiče pětice Čechů. Oblast prohledávají i bezpilotní letouny. Kvůli případu dnes odpoledne zasedal v Praze krizový štáb.
Turisté mířící v létě za exotikou mají nevyšší čas, aby začali s přípravami. Kromě platného pasu, fotoaparátu a plavek by neměli zapomínat ani na cestovní lékárničku nebo platné očkování. Tři lidé si loni z cest do Česka přivezli břišní tyfus, 31 přicestovalo zpět s malárií.
Příprava na letní dovolené běží letos ve Velké Británii v režimu „last minute“. K tradičním cestovatelským problémům se totiž přidaly ještě potíže s doklady. Na nový pas nebo obnovení toho stávajícího totiž někteří žadatelé čekají dlouhé týdny i měsíce. Do věci se musel vložit premiér David Cameron.
Drtivá většina lidí na Krymu si přála připojit tento poloostrov k Rusku. Teď touží vyměnit si své ukrajinské pasy za ruské. A přestože na podání žádosti a vyřízení formalit mají celý měsíc, řada z nich chce mít vytoužený pas s dvouhlavým orlem co nejdříve. Na úřadech je proto plno.
Obvodní soud pro Prahu 5 nepošle do vazby lobbistu Ivo Rittiga. Jeho a čtyři další lidi policie obvinila z praní špinavých peněz v kauze předražených jízdenek pro pražskou MHD. Vrchní státní zastupitelství požadovalo jejich vazbu kvůli obavě, že utečou za hranice. Včera jim totiž městský soud vrátil pas. Kromě Rittiga dnes soud propustil na svobodu také advokáta Marka Stubleyho. Zbylá tři vazební jednání přijdou na řadu v sobotu.
Bývalý středočeský hejtman a exposlanec David Rath obžalovaný z korupce dopoledne odevzdal u soudu své cestovní doklady. Plní tak podmínky pondělního propuštění z vazby. Vrchní soud totiž přijal jeho slib, že neuteče za hranice.
Devět klientů jedné z velkých cestovních kanceláří dnes neodletělo z pražského letiště do Egypta. Měli totiž rychlopasy na šest měsíců. Při cestě do Egypta je ale potřeba, aby pas platil minimálně půl roku od data vstupu do země, což cestující nesplnili.