pátek

pátek v textech na iROZHLASU

|Ladislav Dvořák, Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová |Ekonomika

Ameriku zachvátila předvánoční nákupní horečka, Češi asi budou spíše šetřit

Jen den po díkuvzdání čekají americké obchody enormní nápor zákazníků. Na takzvaný 'Black Friday' totiž dnes začíná sezóna předvánočních nákupů. Pojem 'Černý pátek' je pro mnohé spojen s pádem newyorské burzy v roce 1929, v současnosti ale symbolizuje spíše enormní předvánoční nákupní horečku. Miliony lidí berou každoročně útokem obchody, které snižují ceny na minimum. Kvůli tomu stojí nakupující hodinové fronty ještě před otevírací dobou. A nákupní horečka vrcholí také v České republice.

|Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Katarína Brezovská, Michal Šenk |Ekonomika

Černý pátek odstartuje v USA předvánoční nákupní horečku

Ve Spojených státech začíná obrovským cenovým třeskem letošní sezóna vánočních nákupů. Takzvaný Černý pátek následuje každý rok po Dni díkůvzdání a má přimět zákazníky, aby se vrhli do nakupování. Američtí spotřebitelé tak vyšlou první jasný signál o tom, jaké vánoční tržby mohou maloobchodníci očekávat. Respektovaný investorský web Market Watch píše, že význam Černého pátku snad ani nelze přecenit - a to zejména v době, kdy je nastartované ozdravení americké ekonomiky stále chatrné.

Vláda dnes rozhodne o zvýšení pátečního mýta

|Tomáš Pavlíček, Zuzana Ptáčková, Jan Piroch |Zprávy z domova

Vláda má dnes projednat návrh ministerstva dopravy na zvýšení sazeb mýtného. Podle novely by měly kamiony v pátek od 15 do 21 hodin na dálnicích platit až o polovinu více než dnes. V jiných dnech naopak mýtné mírně klesne. Změna se ovšem dotkne i autobusů. Pokud vláda návrh schválí, měl by platit od února.