Ruská pravoslavná církev má do 20. září poskytnout 250 dobrovolníků z řad kněží, kteří budou přesunuti do oblasti bojů. Tam budou plnit zejména duchovní, ale i ideologické úkoly v zájmech Kremlu.
Tajná služba SBU uvedla, že shromáždila důkazy, že Kirill napomáhá ruské agresi, popírá válečné zločiny a rozšiřuje mezi věřícími protiukrajinskou propagandu.
Tajná služba SBU varuje před napojením některých duchovních Ukrajinské pravoslavné církve na Rusko a snahu Moskvy skrze ně provádět „podvratnou činnost v náboženském prostředí Ukrajiny“.
Příslib návratu ikony z úst Vladimira Putina podle opozičních novinářů kromě jiného ukazuje na rostoucí vliv, jaký pravoslavná církev v Rusku – a hlavně v Kremlu – získává.
Cesty Kurajeva a Kirilla se rozešly v roce 2012, když protodiákon označil za „mravně pochybnou“ pozici patriarchátu v případu odsouzených členek skupiny Pussy Riot.
Podle šéfa české diplomacie lze jednoduše dohledat důkazy o Kirillových veřejných výstupech „podporujících válku na Ukrajině a ospravedlňujících zvěrstva, kterých se ruští vojáci dopouštějí“.
Kirill kázal v hlavním ruském chrámu, moskevské katedrále Krista Spasitele. Válku, kterou před více než rokem rozpoutal vpád ruských vojsk do sousední země, patriarcha už několikrát podpořil.
„Nikdy v lidské historii se nestalo, že by víra spojovala. Může jen spojovat v boji proti jiným lidem. A ruská ortodoxní církev teď ztrácí svou pozici v postsovětských státech,“ srovnává Khalikov.
Lidé se s komplikovaným obdobím spíš než příklonem k víře vyrovnávají celkovým odklonem od autorit a institucí, říkají v rozhovoru faráři Jakub Helebrant a Karel Müller, známí jako Pastoral Brothers.
„Při svém dlouhém rozhovoru hovořili o aktuálních otázkách týkajících se vztahů mezi ruskou pravoslavnou církví a římskokatolickou církví,“ informovala ruská pravoslavná církev.
Zatímco papež násilí tvrdě kritizuje, patriarcha Kirill se ruské agrese zastává. Františkova návštěva Izraele by se měla uskutečnit v rámci prodloužení plánované červnové cesty do Libanonu.
Ruská mocenská špička včetně prezidenta se v epoše nečekané pandemie ocitla v nesnázích, jaké v posledních dvaceti letech ještě nezažila. A to ať jde o samotného Putina, či patriarchu Kirilla.
Ruský patriarcha Kirill zahájil v Moskvě církevně-vědeckou konferenci ke stému výročí začátku pronásledování pravoslavných věřících i duchovních v Rusku.
Ruský patriarcha Kirill naléhá na vrácení petrohradského chrámu svatého Izáka pravoslavné církvi ještě letos, kdy si Rusko připomíná sto let od únorové revoluce a listopadového bolševického převratu. Má to být akt odpuštění a smíření.
Většina pravoslavných církví slaví vánoční svátky. Tradičně velmi slavnostní jsou Vánoce v Rusku, kde se noční liturgie účastnily miliony lidí po celé zemi.
Patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill se stal polárníkem. Jako první hlava ruské pravoslavné církve navštívil Antarktidu, tamní ruskou polární základnu a nejjižnější pravoslavný kostel na světě.
Kubánci a s nimi celý křesťanský svět budou dnes svědky historické události. Poprvé po tisíci letech od církevního rozkolu se osobně setkají hlavy ruské pravoslavné a římskokatolické církve. Patriarcha moskevský Kirill a papež František se po osmé hodině večer našeho času sejdou na letišti v Havaně.
Varšava dnes byla svědkem historického momentu. Patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill podepsal spolu s předsedou polské biskupské konference Józefem Michalikem dokument, který oba národy vyzývá k usmíření.
Zlepšení ve vztazích Poláků a Rusů. To se očekává od historicky první návštěvy ruského patriarchy Kirilla, hlavy ruské pravoslavné církve, v katolickém Polsku.
Zatímco západní křesťané tento víkend oslavují velikonoční svátky, ortodoxní věřící se na příchod nejdůležitějších dnů církevního kalendáře teprve chystají. Týden před pravoslavnými velikonocemi se jedna z hlavních východních církví, ruská pravoslavná církev, potýká s rostoucí kritikou veřejnosti. Tu vyvolal trapný přešlap v podobě retušované fotografie patriarchy Kirilla. Úprava měla zakrýt fakt, že hlava ruské církve měl na zápěstí hodinky za tisíce dolarů.