Systémy S-300 ze sovětské éry používají střely ke zneškodnění vojenských letounů a střel. Složeny jsou z vícero vozidel, včetně radarů a odpalovacích zařízení.
Pro současné Slovensko představuje válka probíhající v blízkém sousedství důležitou zkoušku vnitřní soudržnosti. Část země již chrání „bezpečnostní deštník“ a chystá se příchod zahraničních vojáků.
Na Slovensko postupně přicházejí první jednotky ze zemí Severoatlantické aliance, které mají na starosti rozmístění systému protivzdušné obrany Patriot.
Ajn al-Asad je jedna z největších základen v celém Iráku. Jak popisuje BBC, americká posádka v ní ještě v roce 2010 měla k dispozici kina, bazény i několik vnitřních autobusových linek.
Nákup ruských raket vyvolal roztržku mezi Washingtonem a Ankarou a vedl k tomu, že Spojené státy vyřadily Turecko z programu spolupráce ve výrobě zbraní, zejména letounů F-35.
Agentura AP nicméně citovala bezpečnostního činitele, podle nějž je krok reakcí na zjištění zpravodajských služeb, že Íránci naložili vojenský materiál a rakety do malých lodí.
Polsko by mohlo ještě letos podepsat smlouvu na nákup amerického protileteckého systému Patriot. Polské tiskové agentuře to řekl ministr obrany Macierewicz.
Varšava nechce americké protiraketové střely Patriot. Prohlásil to nový ministr obrany Antoni Macierewicz. Nákup patriotů přitom oznámil na jaře tehdejší prezident Bronislaw Komorowski jako jednu z největších zbrojních zakázek v polské historii.
Syrští rebelové vyzvali Američany k ochraně povstaleckých území raketami Patriot. Na summitu Arabské ligy to prohlásil dosavadní vůdce Syrské národní koalice Muáz Chatíb. NATO reagovalo prohlášením, že žádné takové akce v Sýrii nechystá. Z dlouhodobé perspektivy ale nelze zákrok Severoatlantické aliance úplně vyloučit.
Téměř každý druhý obyvatel obce Sýkořice, který přišel k volbám, volil svého souseda Karla Schwarzenberga a i díky těmto hlasům nakonec právě on postoupil do druhého kola prezidentských voleb. Radostná zpráva sice neodstartovala na Sýkořici bujaré oslavy, ale na běžném koloritu obce se přeci jen něco změnilo.
Obranné rakety Patriot vyšlou do Turecka k syrské hranici kromě Nizozemska také Německo a Spojené státy. Vojenské angažmá v Turecku schválil německý Spolkový sněm i americký ministr obrany. Německo k syrské hranici pošle dvě moderní baterie a až 400 vojáků. Po dvou dalších podobných jednotkách poskytnou Spojené státy a Nizozemsko.
Němečtí poslanci by dnes měli rozhodnout o vyslání 400 vojáků do Turecka. Bundeswehr by tam měl pomoci bránit území Turecka před možnými útoky ze Sýrie. Součástí mise jsou i dvě baterie s raketami Patriot.
Tureckou hranici se Sýrií bude chránit protiraketový štít NATO. Rozhodli o tom ministři zahraničí Severoatlantické aliance. Rakety typu Patriot budou rozmístěny na východě Turecka. Střely mají chránit 900 kilometrů dlouhou turecko-syrskou hranici.
Syrsko-tureckou hranici bude chránit protiraketový štít Severoatlantické aliance. Experti NATO a turecké armády dnes přímo na místě rozhodují, kam a kolik střel typu Patriot se na východ Turecka přestěhuje.
Rusko je proti možnému rozmístění aliančních střel Patriot poblíž turecké hranice se Sýrií. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí s tím, že by podle něj takový krok nepomohl ke stabilitě v regionu. Tureckou žádost podpořila dnes francouzská diplomacie. Ankara se na NATO obrátila kvůli obavám z možného rozšíření občanské války v Sýrii.
Turecko už údajně vyjednalo se spojenci z NATO, že mu poskytnou americké rakety Patriot na obranu před útoky ze sousední Sýrie. Potvrdil to turecký ministr zahraničí Ahmed Davutoglu.
Mezi Itálií a Německem se dnes rozhodne o dalším finalistovi letošního fotbalového eura. Německo zachvátila fotbalová horečka, všichni věří, že po 16 letech jejich reprezentace konečně přiveze zlaté medaile. Fotbalové nadšení ale také rozpoutalo debatu o nezdravém patriotismu.
Polsko dnes uvítá americké protiraketové střely Patriot. A také asi stovku vojáků Spojených států, kteří začnou své polské kolegy cvičit, jak tyto střely obsluhovat.
Poláci si otevřeli cestu k rozmístění amerických raket Patriot na svém území. Polsko se totiž konečně dohodlo se Spojenými státy na podmínkách pobytu amerických vojsk. Takzvanou smlouvu SOFA obě strany podepsaly ve Varšavě. Hlavní sporný bod, potrestání případných trestných činů vojáků, se podařilo vyřešit.