Až do čtvrtka má Kancelář prezidenta republiky čas připomínkovat závěry kontroly ministerstva vnitra, která se týká dodržování zákona o archivnictví a spisové službě.
Prezident Miloš Zeman navrhl jako náhradu za Kateřinu Šimáčkovou bývalého místopředsedu České advokátní komory Petra Poledníka. Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského mrzí, že nenavrhl ženu.
Zatímco demokratický svět se dohaduje o ekonomických sankcích, Putinův režim vraždí obyvatele suverénní země. V rozhovoru to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
O dokument žádal advokát Tomáš Němeček na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Hrad ale list opakovaně odmítl poskytnout a v posledním odůvodnění uvedl, že je dokument skartovaný.
„Zástupci Senátu a koalic říkají, že se prezident může odvolat k Ústavnímu soudu. Pan Rychetský podle mého názoru zrovna nemá důvěru řady občanů,“ říká Okamura.
Vítěz volebního klání nezískal nejvyšší počet mandátů. A nejen to. O křesla v Poslanecké sněmovně oproti původnímu volebnímu systému „přišla“ koalice PirSTAN a hnutí SPD.
Pokud by byl prezident Miloš Zeman kvůli špatnému zdraví zbaven výkonu pravomocí, mohl by se bránit u Ústavního soudu. Kdyby uspěl, verdikt může mít podle jeho šéfa Rychetského retroaktivní účinek.
Pamětníci, politici, a s nimi i skauti v Terezíně uctili památku obětí nacistické perzekuce. Při příležitosti 76. výročí osvobození je Památník Terezín celou neděli zdarma přístupný taky veřejnosti.
Vojtěch s Rychetským jsou jedinými z představitelů, u nichž podíl důvěřujících alespoň mírně převážil nad podílem nedůvěřujících. U všech ostatních nedůvěra převyšovala podíl vyjadřované důvěry.
Neexistuje žádný důvod, proč by předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nemohl v rozumné míře komentovat politické dění u nás. Anebo se kriticky vymezovat kupříkladu proti ministryni spravedlnosti.
Aktuální pandemická situace způsobuje podle předsedy Ústavního soudu větší rozdělení společnosti. „Obávám se, až to jednou budeme mít za sebou, že to bude velmi těžká cesta zpět,“ řekl v Partii.
Loni 28. října se Rychetského ocenění bralo jako hotová věc. Rychetský tehdy uvedl, že si vyznamenání od prezidenta váží i proto, že se jejich názory v poslední době někdy rozcházejí.
„Myslím si, že nepochybně je osm měsíců dlouhá doba,“ říká předseda ústavního soudu Pavel Rychetský o zrušené části volebního zákona. Do voleb by podle něj měli poslanci najít řešení.
Nález Ústavního soudu o volebním zákonu prý respektuje. Stejně jako někteří odborníci a další politici ale nesouhlasí s načasováním, které může osm měsíců před volbami „vyvolat ústavní krizi”.
Tvrzení Benešové, že soudci mohli mít za své rozhodnutí něco přislíbeno, označila Soudcovská unie za nepodložené obvinění. Státní zástupci pokládají výroky za bezdůvodné znevážení soudu a jeho soudců.
Volebním rokem 2021 zamíchalo zásadní rozhodnutí Ústavního soudu. Co v praxi znamená částečné zrušení volebního zákona? A jak mohou nové parametry volebního systému proměnit podobu vrcholné politiky?
Podle premiéra Babiše se Ústavní soud snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Předseda Ústavního soudu Rychetský podle něj není nestranným ústavním soudcem.
Středeční nález byl podle předsedy soudu většinovým rozhodnutím patnáctičlenného pléna, pro které hlasovalo 11 soudců. Rychetský ani nebyl soudcem zpravodajem - nález připravoval Jan Filip.
Návrh má dvě části. První je proti rozdělení Česka do volebních krajů kopírující hranice vyšších územních samosprávných celků. Druhá je proti zavedení zvýšeného prahu pro vstup koalic do sněmovny.