Přesun tohoto jedovatého pavouka do vyšších nadmořských výšek může podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného souviset s postupným oteplováním klimatu.
Podle Willa Hudsona, entomologa z Georgijské univerzity, se jeho veranda stala nepoužitelnou poté, co ji pokryla deka pavučin hluboká tři metry. Sám prý na svém pozemku zabil více než 300 pavouků.
„Pavouci, kteří žijí na zemi, se potřebují dostat velmi rychle vzhůru. Vlákna se zachytí na vegetaci a oni po nich mohou uniknout,“ sdělil kurátor oddělení hmyzu.
V České republice byl objeven nový druh pavouka. Takzvaná šestiočka vidlozubá z čeledi šestiočkovitých se vyskytuje zejména v řídkých doubravách v teplých oblastech jižní Moravy a východních Čech.
Platební brána BitcoinPay skončí s podporou bitcoinu. Olomoucká fakultní nemocnice má jako první sanitku pro extrémně obézní. A vědci konečně vědí, jak se rozmnožují pavouci. Více v přehledu tisku.
Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby spolu se zahraničními kolegy popsali a zdokumentovali ojedinělý způsob lovu, který používají pavouci skálovky.
Snovačka moravská, tak se jmenuje nový a vzácný druh pavouka objeveného na jižní Moravě. Popsal ho Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Hned po svém objevu byla snovačka zařazena na seznam kriticky ohrožených druhů.
Klimatické změny se projevují všude a mají často nepředvídatelná následky. Například v Rusku způsobilo letošní nezvykle teplé léto přemnožení komárů, sarančat ale třeba i tarantulí.
V Brně v těchto dnech pobývá štáb National Geographic. Nenatáčí ovšem v žádné atraktivní přírodní lokalitě, ale v bývalých kasárnách, kde sídlí část Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. V jedné z laboratoří se pokouší zachytit život netradičního živočicha - malinkého pavoučka mravčíka skalního, který se už dostal na stránky prestižních periodik American Naturalist nebo Science.
Pavoučí samička, která si užívala nezávazných milostných her, je ochotnější k páření. Zato sameček se takovými předehrami může vyčerpat natolik, že šanci rozmnožit se vůbec nedostane.
Francouz Alain Robert, který si říká pavoučí muž, dnes podle všeho nezahálí. Rozhodl se zdolat nejvyšší budovu světa – dubajskou Burdž Chalífa. Mrakodrap měří 828 metrů.
Za pavouky neochotné poskytovat lidem svá hedvábná vlákna museli zaskočit bourci morušoví. Ze snovacích žláz jejich transgenních housenek vychází kombinované pavoučí hedvábí.