Pegida

Pegida v textech na iROZHLASU

| ČRo, Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Drážďany nejsou jen Pegida, chtějí dávat najevo někteří obyvatelé města

Rok a půl po vzniku protiislámského hnutí Pegida má Sasko pověst regionu, kterému by se migranti měli zdaleka vyhnout. Útoky na uprchlická zařízení nebo pochody pravicových radikálů v ulicích kazí obraz téhle části Německa hned za českou hranicí. I v Drážďanech však žije část z milionu uprchlíků, kteří do Německa přišli loni. A spolu s řadou místních lidí nechtějí město nechat jenom xenofobům.

Německá veřejnoprávní média nejsou u Pegidy oblíbená, na její akce si najímají ochranku

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Na demonstracích protiislámského hnutí Pegida v Drážďanech nepatří veřejnoprávní média mezi ta oblíbená. Podle stoupenců Pegidy jsou prolhaná a nedá se jim věřit. Co si o nich myslí, jim dávají na demonstracích dost jasně najevo. Zpočátku šlo o útoky verbální, později i fyzické. Poslední půlrok najímá veřejnoprávní televize a rozhlas MDR bezpečnostní firmy, aby jejich novináři a technici mohli na demonstracích Pegidy vůbec pracovat.

| ČTK |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Policie v Kolíně nad Rýnem vodními děly zastavila pochod Pegidy

Policie v Kolíně nad Rýnem s pomocí vodních děl zastavila pochod německého protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) poté, co demonstranti začali útočit na policisty. Pegida společně s krajně pravicovou stranou Pro NRW svolaly pochod jako reakci na silvestrovské události v několika německých městech, kde podle svědků mladí muži arabského a afrického vzhledu obkličovali, sexuálně napadali a okrádali ženy.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

V Drážďanech demonstrovaly tisíce stoupenců i odpůrců hnutí Pegida

Patnáct až devatenáct tisíc stoupenců protiislámského hnutí Pegida se shromáždilo v centru Drážďan před Semperovou operou. Už rok toto hnutí protestuje proti azylové politice německé vlády. V poslední době Pegida požaduje uzavření hranic a zastavení přijímání uprchlíků. Opodál za policejním kordonem demonstrovalo dalších čtrnáct tisíc lidí. Proti Pegidě a za otevřenou společnost.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Rok od první demonstrace nabírá hnutí Pegida kvůli uprchlické krizi znovu na síle

Před rokem vyšlo poprvé do drážďánských ulic protiislámské hnutí Pegida – v překladu Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu. Během několika měsíců dokázalo toto hnutí zmobilizovat až 25 tisíc stoupenců. Poté, co se organizační výbor kvůli interním sporům rozpadl, účast na shromážděních Pegidy výrazně poklesla. V posledních týdnech ale toto protiislámské hnutí opět nabírá na síle.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Význam Pegidy slábne, počet aktivních stoupenců klesá

Už několik týdnů není mnoho slyšet o drážďanském protiislámském hnutí Pegida, které demonstruje každé pondělí v centru města. Přitom Pegida byla od loňského podzimu hlavní událostí německého veřejného života. Odpůrci islámu dokázali do ulic dostat až 25 tisíc lidí. Proč najednou Pegida zmizela z médií a proč vládne ticho po pěšině?

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Hnací silou Pegidy je nespokojenost s německou politikou, ne islamofobie, tvrdí profesor

Na demonstraci Pegidy se v Drážďanech sešly tisíce lidí. Počet příznivců Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Západu tak překonal nedělní demonstraci jejich odpůrců. Podle německých médií se počet demonstrantů v ulicích Drážďan blíží 17 tisícům. Protestující prý křičeli hesla jako ‚Merkelová musí pryč‘. To jen potvrzuje závěry odborníků, podle kterých není hlavní hnací silou Pegidy islamizace a islamofobie, ale obecně nespokojenost s politikou.