Pendolino

|Michal Polášek |Zprávy z domova

Rok po srážce pendolina s kamionem ve Studénce řidiči na přejezdu stále riskují

Studénka na Novojičínsku si připomíná rok od těžké nehody pendolina a kamionu na přejezdu u nádraží. Tři lidé tehdy zemřeli a dalších téměř dvacet se zranilo. Nehodu zavinil řidič kamionu, který jel na červenou. Soud ho potrestal 8,5 lety vězení. Úřady stále hledají řešení, jak místo zabezpečit. Někteří řidiči přitom na přejezdu dál riskují.

|Pavla Firbacherová |Zprávy z domova

Strojvůdce pendolina rok od nehody: 20 operací, učí se stát na protézách a věří, že bude chodit

V pátek to bude rok, kdy strojvedoucí Jan Černý zatáhl v pendolinu u Studénky na Novojičínsku za záchrannou brzdu. Snažil se zabránit nehodě s kamionem, který stál na přejezdu. Během několika vteřin vlak zpomalil, přesto nakonec zemřeli tři lidé. Šedesátiletý muž skončil na vozíku a za rok podstoupil dvacet operací. V nemocnicích strávil deset měsíců. Teď dennodenně už čtvrt roku cvičí v rehabilitačním ústavu v Kladrubech na Vlašimsku.

| ČRo, Jana Zemková, Jana Klementová |Regiony

Na trati u Olomouce došlo ke dvěma smrtelným nehodám, vlaky na Prahu a Ostravu stály

Smrtelná nehoda na kolejích poblíž Mohelnice na Šumpersku omezila provoz na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou. Pendolino tu srazilo člověka, který se pohyboval v kolejišti. Vlaky kvůli probíhajícímu vyšetřování jezdily po jedné koleji a nabíraly až 70minutové zpoždění. K další tragické nehodě došlo na stejné trati před půl šestou večer a doprava byla zastavena. Vpodvečer byl provoz obnoven po jedné koleji a kolem 21:00 i po druhé.

| ČTK, Kateřina Daňková |Regiony

Soud dal polskému řidiči za srážku kamionu s pendolinem 8,5 roku vězení

Osm a půl roku vězení udělil dnes Okresní soud v Novém Jičíně polskému řidiči Slawomirovi Wojciechu Sondajovi, který loni ve Studénce zavinil srážku kamionu s pendolinem. Rozsudek je pravomocný. Muži hrozilo za obecné ohrožení z nedbalosti až deset let. Padesátiletý Polák vjel s kamionem na červenou na železniční přejezd, kde ho uvěznily závory. Krátce na to do kamionu narazil vlak. Nehodu tři lidé nepřežili. Dvě desítky dalších utrpěly zranění.

| ČRo, Kateřina Daňková |Zprávy z domova

Řidič obžalovaný kvůli srážce kamionu s pendolinem ve Studénce tvrdí, že výstražná světla neviděl

Půl roku po tragické srážce pendolina s kamionem ve Studénce se případem začal zabývat soud v Novém Jičíně. Obžalován je polský řidič, který podle státního zástupce nehodu zavinil. Nerespektoval výstražná světla a vjel na přejezd, kde ho uvěznily závory. Srážku nepřežili tři lidé, dalších 17 utrpělo zranění.

|Helena Šulcová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Tragédiím na přejezdech chceme zabránit tunely a nadjezdy, říká ministr Ťok

Dva lidské životy a 18 zraněných lidí si vyžádala ranní vážná nehoda Pendolina s kamionem poblíž Studénky na Novojičínsku. Na železniční přejezd vybavený závorami i funkční signalizací zřejmě vjel polský kamion v době, kdy svítila červená světla a závory padaly. Řešením by bylo podle ministra Dana Ťoka v tomto místě, kudy projede až sto vlaků denně ve vysoké rychlosti, mimoúrovňové křížení.

| ČRo |Regiony

U Studénky se srazilo Pendolino s kamionem. Dva lidé zemřeli, 18 bylo zraněno

U Studénky na Novojičínsku se srazilo Pendolino s kamionem. Dva lidé zemřeli. Zraněno bylo 18 lidí, z toho pět těžce. Tři lidé jsou v přímém ohrožení života. Velmi vážně zraněn je strojvedoucí, který zřejmě přišel o obě nohy. Na místě zasahovalo 14 sanitek, vrtulník se záchranáři a 13 hasičských vozidel. Provoz na trati, po níž z Prahy do Ostravy jeli také ministři české vlády, bude minimálně do půlnoci zastaven. Vlak začnou České dráhy odtahovat kolem 19. hodiny.