Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila.
Do lékáren dorazila druhá část přislíbených antibiotik. V řadě lékáren ale léky stále chybí. Situaci by měla řešit chystaná novela, která má zajistit zejména rovnoměrnou distribuci léků.
Jeden z dodavatelů penicilinu do Česka navyšuje a zrychluje dodávky, příští týden by mělo přijít 30 000 balení. Velkou roli v současné situaci podle firem i ministerstva hraje panika.
Přibývá chyb strojvedoucích. Drážní inspekce za loňský rok eviduje 184 nehod, které se staly poté, co strojvedoucí projel na červenou. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Naštěstí se nám vždy podařilo najít náhradu, nějaké generikum. Je to problém, ale naší prací je, abychom lidem a lékařům pomohli,“ upozorňuje vedoucí lékárny.
Nejznámějším antibiotikům, tedy penicilinu, je 75 let. Na člověku byla poprvé odzkoušena v lednu 1941. Od té doby pomáhají léčit třeba angínu, zápal plic nebo tuberkulózu. Za objevitele látky je, možná neprávem, považován Alexander Fleming.
Je to přesně 85 let od chvíle, kdy si lidé poprvé mohli přečíst o schopnostech penicilinu. První antibiotikum objevil skotský bakteriolog Alexander Fleming v roce 1928 a veřejnost s ním seznámil o rok později. Objev penicilinu se řadí mezi největší mezníky v dějinách medicíny, i když od samotného vynálezu byla k použitelným lékům byla ještě hodně dlouhá cesta.