Nespokojení důchodci se 30. května chystají do Prahy na historicky první demonstraci seniorů v České republice. Chtějí dát najevo svůj nesouhlas s reformními a úspornými kroky vlády, zejména se schválenou nižší valorizací penzí.
|Igor Maňour, Petr Medek, Veronika Sedláčková|Zprávy z domova
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů by se dnes měla dohodnout, kdy a jak vybrat nového ředitele. Nový šéf převezme ústav po odvolaném Jiřím Pernesovi. Ten byl v čele ústavu zhruba měsíc a půl. Části rady vadila jeho minulost. Nakonec ho ale odvolala pro údajné plagiátorství.
Historik Jiří Pernes se ujal řízení Ústavu pro studium totalitních režimů. Jeho kritikům ale vadí, že za komunistického režimu chodil na Večerní universitu marxismu-leninismu a neměl to v životopise. Zpochybňují i autorství jeho knihy o protektorátním ministrovi Emanuelu Moravcovi. Pernes nyní zvažuje žalobu.
Zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů, Pavel Žáček, dnes opouští svůj úřad. Zítra ho nahradí historik Jiří Pernes, kterého do ředitelského křesla zvolila rada Ústavu před dvěma týdny.
Ústav pro studium totalitních režimů změní 1. dubna ředitele. Na místo Pavla Žáčka nastoupí i přes protesty historik Jiří Pernes. Tomu je vytýkáno zamlčení některých událostí z minulosti, například studium na Večerní univerzitě marxismu-leninismu.
Petice, otevřené dopisy, mediální přestřelky. Reakce na volbu nového ředitele ústavu pro studium totalitních režimů neustávají ani pár dnů před jeho nástupem do funkce. Podle některých členů rady ústavu by se jmenování Jiřího Pernese mohlo znovu probrat na jejím dnešním jednání.
Senátoři dostali petici proti novému řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů. Hlavním požadavkem signatářů je, aby rada ústavu přezkoumala výběrové řízení na nového ředitele, zrušila ho a vypsala novou soutěž. Výzvu dnes její iniciátoři předali předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, protože právě horní komora volí členy rady ústavu.