Peroutka Ferdinand

Peroutka Ferdinand v textech na iROZHLASU

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Mynář: Rozsudek ohledně Peroutky je vítězstvím Hradu, sportovní terminologií 3:1

Rozsudek soudu týkající se sporu o výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi jsou podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře vítězstvím Hradu. Zvažuje ale dovolání k Nejvyššímu soudu kvůli vyjasnění otázky prezidentské indemnity, tedy jeho neodpovědnosti za výroky, které pronese. Ohledně postupu v záležitosti omluvy, kterou by měl Pražský hrad zveřejnit, se chce Mynář rozhodnout příští týden.

| ČRo |Zprávy z domova

Byl to takový první rozstřel, říká Ovčáček k verdiktu v kauze Peroutka

Prezidentská kancelář se zatím nebude omlouvat za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Omluvu dnes nařídil Obvodní soud pro Prahu 1, na který se obrátila Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Hrad se však chce odvolat. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil dnešní výsledek za „první rozstřel“, od vyšších instancí čeká, že se budou věci věnovat „více do hloubky“ .

| ČRo, Martin Hromádka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Hrad se musí omluvit za výroky Zemana o Peroutkovi, chystá odvolání

Prezidentská kancelář se musí omluvit za výroky Miloše Zemana o Ferdinandu Peroutkovi. Dnes o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Omluvu požadovala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Nelíbilo se jí tvrzení prezidenta, že novinář napsal článek "Hitler je gentleman". Zmíněný text se Hradu nepodařilo dohledat, jeho existenci zpochybňují i odborníci.

Žalobu Peroutkovy vnučky kvůli Zemanovým výrokům začne řešit soud

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začne zabývat žalobou vnučky Ferdinanda Peroutky na Hrad. Terezie Kaslová žádá omluvu za loňské výroky Miloše Zemana. Prezident prohlásil, že Peroutka napsal článek Hitler je gentleman, což Kaslová odmítá. Mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman na svých slovech trvá, k soudu ale nedorazí.

|Igor Maňour, ČRo |Zprávy z domova

Hrad tvrdí, že je blíž nalezení Peroutkova článku. Neexistuje, oponuje odborník

Pražský hrad tvrdí, že získal významnou stopu při pátrání po článku Ferdinanda Peroutky. O tom, že text označující Hitlera za gentlemana existuje, svědčí podle prezidentské kanceláře jiný článek. V něm prý píše novinář Peroutka o cenzuře. A proto mohl prezident Miloš Zeman číst původní necenzurovaný text, který teď nejde dohledat.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Zemana mohl v kauze Peroutkova článku zmást jiný text, lidé jich posílají spousty

Spor o údajný Peroutkův článek „Hitler je gentleman" se dostane k soudu až koncem roku. Případ spadá pod Obvodní soud pro Prahu 1, který o termínu prvního stání rozhodne až v listopadu. Na mimosoudní dohodu to po srpnovém neúspěšném vyjednávání nevypadá. Jak zjistil Radiožurnál, možné důkazy dávají dohromady i lidé, kterých se spor netýká.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Spor o Peroutku může skončit smírem. Zeman se ale musí omluvit

Když v lednu mluvil Miloš Zeman o fascinaci intelektuálů nacismem, zmínil, že selhal i spisovatel Ferdinand Peroutka. Podle prezidenta napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová to odmítá a na Zemana podala žalobu. Soud zatím ve věci jednání nenařídil. A možná se k tomu ani nedostane. Hrad totiž nevyloučil, že se pokusí dohodnout mimosoudně. Obě strany teď čeká jednání.

| mta, Petra Benešová |Zprávy z domova

Pro Peroutku možná nebyl gentlemanem Hitler, ale německý velvyslanec

Pro novináře Ferdinanda Peroutku nebyl nejspíš gentlemanem Hitler, ale německý předválečný velvyslanec. Vyplývá to z článku, který našli vědci z Ústavu pro českou literaturu. Upozornil na to server Novinky.cz. Že existuje Peroutkův článek nazvaný Hitler je gentleman, tvrdí prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí ale stále nemůže takový text najít.

|Eliška Malínská, kov |Zprávy z domova

Hamáček označil 'kauzu Peroutka' za ubohou. Zeman čeká výsledky do konce června

Do diskuse kolem pátrání po článku Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman přisoudil novináři a spisovateli Ferdinandu Peroutkovi, se zapojil i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Kauzu označil za „do jisté míry ubohou“ a nedůstojnou. Zeman očekává, že hradní mluvčí Jiří Ovčáček představí výsledky svého pátrání po článku do poloviny roku.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Vnučka Ferdinanda Peroutky zažalovala stát kvůli výrokům Zemana

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky zažalovala stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího dědečka. Terezie Kaslová proto požaduje veřejnou omluvu. Nelíbí se jí, že prezident nepřímo označil Peroutku za člověka fascinovaného nacismem. Nesouhlasí ani s tím, že Zeman přisoudil jejímu dědečkovi autorství článku s názvem Hitler je gentleman. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale novinář takový text nenapsal.

Článek s citací 'Hitler je gentleman' existuje. Nenapsal ho ale Peroutka

|Martin Karlík |Zprávy z domova

Prezidentem Milošem Zemanem citovaný článek, kde se píše 'Hitler je gentleman', existuje. Objevila ho Česká televize. Podle jejího zjištění se článek nejmenoval Hitler je gentleman, ale Nekamenujte proroky. Nevyšel ve 30. letech ale v září 1942. Nebylo to v Přítomnosti ale v časopise Svět. Nenapsal ho Ferdinand Peroutka, ale někdo, kdo se podepsal J. Hr. a citoval výrok amerického geologa Waltera Bergmanna z přednášky v Los Angeles.

|Vojtěch Koval, msk |Zprávy z domova

Kancléř Mynář pátrá po Peroutkově údajném článku, zatím neúspěšně

Prezidentská kancelář ještě nenašla důkaz, který by podporoval tvrzení prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Zeman koncem ledna naznačil, že byl Peroutka fascinovaný nacismem. Prezident se opíral o údajný článek „Hitler je gentleman“, který měl podle Zemana slavný novinář vydat v časopise Přítomnost. Na návštěvě Ústeckého kraje hlava státu slíbila, že článek dohledá.

|Michaela Vydrová, Petra Hosenseidlová |Zprávy z domova

Prezident nebude vytvářet výrokovou bitvu se sdružením Ferdinanda Peroutky, vzkázal mluvčí

Sdružení Ferdinanda Peroutky se otevřeným dopisem ohradilo proti výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu významného československého novináře v projevu při příležitosti 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Sdružení se nelíbí, že prezident spojil Peroutku s fascinací nacismem a přiřkl mu citát, který novinář prý neřekl. Od Zemana proto žádá doložení jeho tvrzení, nebo veřejnou omluvu.