personální změny

| mah |Zprávy z domova

Kdyby můj tým dělal takové excesy, vyměnil bych ho, naznačil Sobotka a zkritizoval hradní protokol

Pokud by můj tým dělal excesy jako protokol prezidenta republiky, přistoupil bych k personálním změnám, naznačil v Otázkách Václava Moravce premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Narážel tak na pozdní příjezd Miloše Zemana na pohřeb slovenského exprezidenta i kritiku na adresu amerického velvyslance. V případě, že by se do druhého kola příští volby dostali Zeman s hudebníkem Michalem Horáčkem, by prý ale sociální demokracie podpořila současnou hlavu státu.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Sobotkův kabinet se za měsíc vládnutí zbavil 82 vysokých úředníků

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) výrazně změnila státní správu. Za jediný měsíc vládnutí se koaliční ministři zbavili 82 klíčových státních úředníků. Vyplývá to ze zjištění Radiožurnálu, který prověřil všechny resorty. Nejvíc lidí se vyměnilo na ministerstvu zdravotnictví a životního prostředí. Sobotkův kabinet se tak vyrovná počtu personálních změn, které u svých předchůdců kritizoval.

|Milan Kopp, Michaela Vetešková |Zprávy z domova

Ústavu pro studium totalitních režimů chybějí peníze na prosincové platy

Atmosféra v Ústavu pro studium totalitních režimů je stále napjatá. Další personální změnou je odvoláním ředitelky Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánové. Nová šéfka ústavu Pavla Foglová navíc mluvila o výsledcích hospodaření ÚSTRu před šestičlennou radu. Ústavu prý chybějí prostředky na prosincové výplaty.

Ústav pro studium totalitních režimů čekají další personální změny

|Vladimír Kroc, Jaroslava Malínská, Lucie Husárová 1, Tereza Bartůňková, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Nová ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Foglová nechce, aby Archiv bezpečnostních složek nadále vedla Zlatuše Kukánová. Šéfka ústavu jí vyčítá údajné chyby v koncepci digitalizace dat. Nahrazeni by měli být i vedoucí kanceláře ředitelky Pavel Žáček a ekonomický náměstek René Schreier. Podle Foglové nekomunikují, a ohrožují tak chod úřadu.

|Lucie Výborná, Květa Moravcová, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Vědecká rada ÚSTR se po odchodech rozpadla. Výpověď dostal i náměstek Stehlík

Patnáctičlenná vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se rozpadla. Na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana už odešli všichni její členové. Dnes skončil ve funkci i první náměstek ředitele, historik Eduard Stehlík, který dostal od nové šéfky Pavly Foglové výpověď.

|Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Koaliční lídři budou pokračovat v diskuzi o personálním obsazení vlády

Koaliční lídři dnes budou pokračovat v debatě o personálním obsazení vlády. Věci veřejné chtějí v kabinetu důstojné zastoupení a trvají na dodržení koaliční smlouvy. To znamená, že chtějí čtyři ministerská křesla. Rozhodnutí ale nechávají na premiéru Petru Nečasovi. V diskuzi padl ze strany Věcí veřejných i návrh, aby se Radek John vrátil do funkce ministra vnitra.

Reorganizace cizinecké policie: odejde 700 lidí

|Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová |Zprávy z domova

Cizineckou policii čeká za měsíc nejrozsáhlejší reorganizace, kterou mnozí nazývají spíš definitivním zrušením. Z rozhodnutí ministra vnitra Radka Johna musí odejít skoro 700 lidí a zhruba stejný počet jich přejde k jiným útvarům. Současně vyplouvají na povrch korupční kauzy spojené právě s příslušníky Cizinecké policie. Odborníci z nevládních organizací upozorňují na neutěšené poměry v této policejní složce, které se za celých dvacet let nepodařilo zlepšit.