Petr Gazdík

| ČTK |Zprávy z domova

Šéf Akademie věd Drahoš vážně uvažuje o kandidatuře na Hrad. Podporují ho Štěch i Gazdík

Končící předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš se ještě definitivně nerozhodl, zda se bude ucházet o funkci prezidenta. Během sněmu Akademie věd ale v úterý řekl, že o kandidatuře seriózně uvažuje. Příjemně ho překvapila podpora od předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD, který na sněmu řekl, že by si přál, aby se Drahoš ujal nějaké veřejné funkce.

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

Koalice Starostů s lidovci je risk, míní politologové. ANO a ČSSD se konkurence nebojí

Starostové a nezávislí (STAN) začali jednat s vládními lidovci o vytvoření dvojkoalice pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Jasno ohledně podmínek spolupráce by mělo být podle lídra hnutí Petra Gazdíka do konce února. Je to risk, míní někteří politologové. Vytvoření přímé koalice totiž znamená zisk alespoň 10 procent, což podle dosavadních průzkumů není jisté. Stejně jako lidovcům, ani STAN ale sebevědomí nechybí. Přední členové hnutí, které oslovil Zpravodajský web Českého rozhlasu, si na pokoření klíčové desetiprocentní hranice věří.

| ČTK |Zprávy z domova

STAN: Odmítáme vydírání. Gazdík na místopředsedu Sněmovny rezignovat nebude

Starostové a nezávislí odmítají požadavek TOP 09, aby kvůli ukončení smlouvy o vzájemné spolupráci rezignoval jejich předseda Petr Gazdík na funkci místopředsedy Sněmovny. Předsednictvo hnutí STAN ve čtvrtek potvrdilo, že smlouva ke konci roku skončí. Na jejím ukončení se v úterý dohodli předsedové obou subjektů Petr Gazdík a Miroslav Kalousek.

| ČTK |Zprávy z domova

Ovčáček nevybočuje z prezidentových názorových rámců, řekl Mynář. Vypracuje si ale analýzu

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček nevybočuje podle kancléře Vratislava Mynáře z „názorových rámců", které mu Zeman stanovil. Mynář, který je nadřízeným Ovčáčka, to ve čtvrtek řekl v reakci na kritiku. Ta se na mluvčího o víkendu snesla například v souvislosti s jeho aktivitou na sociálních sítích ohledně kauzy udělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, oslav 28. října a dalších událostí posledních týdnů.

| ČRo 1 - Radiožurnál, Lucie Husárová 1, mta, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Ministři Věcí veřejných odcházejí z vlády, Nečasovi dali ultimátum

Grémium Věcí veřejných vyzvalo ministry své strany, aby podali k 1. květnu demisi. Předat ji chtějí už na zítřejším jednání vlády. Přesto však chtějí s dalšími vládními stranami a premiérem Petrem Nečasem jednat o podmínkách, za nichž by se ministři Věcí veřejných do vlády vrátili. Nejmenší vládní strana podmiňuje pokračování vlády především změnou koaliční smlouvy, Nečasovi na splnění podmínek dala čas do 26. dubna.

|Martin Drtina, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

TOP 09 doufá, že si Schwarzenberg úvahy o rezignaci rozmyslí

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík nepředpokládá, že by slovní přestřelka mezi premiérem Nečasem a šéfem diplomacie Schwarzenbergem mohla vést k personálním změnám ve vládě. Karel Schwarzenberg zvažoval odchod z vlády v případě, že premiér Petr Nečas nezmění odmítavý postoj k paktu o rozpočtové zodpovědnosti.

|Věra Masopustová, Martina Spěváčková, Eva Presová |Zprávy z domova

TOP 09 uspěla ve sněmovně s návrhem na rozpočtové určení daní

Poslanci vládní TOP 09 a Starostů dnes uspěli i přes kritiku ODS ve sněmovně s vlastním návrhem na rozpočtové určení daní. Ten zvyšuje příjmy malým a středním obcím. Normu teď projednají sněmovní výbory. Vláda ale s návrhem nesouhlasí. Občanským demokratům vadí, že menší obce mají dostat víc peněz na úkor 4 největších měst, tedy Prahy, Plzně, Ostravy a Brna.