pieta

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

Hollande a Trudeau uctili památku obětí bitvy o hřeben Vimy. Padlo v ní přes 3500 Kanaďanů

OBRAZEM. Tisíce lidí si na severu Francie připomněly 100 let od bitvy o hřeben Vimy. Za první světové války tam zemřely skoro 4000 kanadských vojáků. Bitva byla jedním z důležitých spojeneckých vítězství ve válce a také důležitý okamžik pro mladý kanadský národ. Obětem se poklonili i francouzský prezident Francois Hollande a kanadský premiér Justin Trudeau.

'Množství květin a vzkazů, které sem lidi nosí, není možné slovy popsat.' Tisíce Švédů vyrazily do ulic

|Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

FOTO UVNITŘ. Vlajky ve Stockholmu vlají na půl žerdi. Celý den míří na místo pátečního útoku, k obchodnímu centru Åhlens na nákupní tříde Drottninggatan ve čtvrti Norrmalm, lidé, kteří tam zapalují svíčky a pokládají květiny. Švédská policie mezitím potvrdila předchozí zprávy médií, že pravděpodobným útočníkem byl devětatřicetiletý Uzbek. Zpravodajci jméno muže už dříve zaznamenali, nefiguroval ale v žádném aktuálním vyšetřování.

| dp |Zprávy ze světa

OBRAZEM: 'Londýňané se nikdy nenechají zastrašit.' Tisíce lidí uctily oběti westminsterského útoku

Tisíce Londýňanů na Trafalgarském náměstí uctily památku obětí středečního útoku. Britský občan Khalid Masood při něm zabil čtyři lidi a desítky dalších zranil. Pachatel byl sice v minulosti trestaný, z přípravy teroristického útoku ho ale policie nepodezírala. Účastníci pietní akce na londýnském náměstí za oběti zapálili symbolické svíce a drželi minutu ticha. Starosta britské metropole Sadiq Khan pak ve svém projevu řekl, že teroristé nikdy neuspějí.

|Filip Harzer |Zprávy z domova

OBRAZEM: Květiny a svíčky před divadlem, lidé se loučí s dabérkou Helenou Štáchovou

Lidé nosí před pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka květiny a svíčky. Loučí se tak s dlouholetou ředitelkou divadla Helenou Štáchovou. Štáchová byla také známou dabérkou i autorkou scénářů. Jejím hlasem promlouvala postava Máničky nebo Lízy Simpsonové v americkém seriálu Simpsonovi. Pohřeb má být příští týden ve čtvrtek.

|Radek Šamša |Fotbal

Hvězdy nabízejí pomoc. Za Chapecoense by mohli hrát Ronaldinho či Riquelme

Brazilský fotbalový klub Chapecoense po leteckém neštěstí, při němž v pondělí zemřelo devatenáct hráčů a celý realizační tým, nezanikne. Tři dny po pádu letadla prohlásil ředitel celku Ivan Tozzo, že Chapecoense se znovu začne budovat od píky, a proto bude silnější než dřív. Pomoc mu teď nabízí třeba i bývalý nejlepší fotbalista planety Ronaldinho.

|Lenka Kabrhelová, ČRo |Zprávy ze světa

Dallas uctil zabité policisty. Jejich oběť připomínalo pět prázdných křesel

Pět prázdných křesel připomínalo při včerejší pietě v Dallasu policisty, které minulý táden při demonstraci proti policejnímu násilí na černoších zastřelil černošský veterán. Útok vyvolal obavy z možného zhoršení vztahů mezi americkými komunitami. Prezident USA Barack Obama vyzval během akce Američany, aby odmítli strach a zoufalství tváří v tvář zprávám o násilí. Vyjádřil také podporu dallaskému policejnímu sboru a vyzdvihnul odvahu padlých mužů.