pieta

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

Hollande a Trudeau uctili památku obětí bitvy o hřeben Vimy. Padlo v ní přes 3500 Kanaďanů

OBRAZEM. Tisíce lidí si na severu Francie připomněly 100 let od bitvy o hřeben Vimy. Za první světové války tam zemřely skoro 4000 kanadských vojáků. Bitva byla jedním z důležitých spojeneckých vítězství ve válce a také důležitý okamžik pro mladý kanadský národ. Obětem se poklonili i francouzský prezident Francois Hollande a kanadský premiér Justin Trudeau.

|Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

'Množství květin a vzkazů, které sem lidi nosí, není možné slovy popsat.' Tisíce Švédů vyrazily do ulic

FOTO UVNITŘ. Vlajky ve Stockholmu vlají na půl žerdi. Celý den míří na místo pátečního útoku, k obchodnímu centru Åhlens na nákupní tříde Drottninggatan ve čtvrti Norrmalm, lidé, kteří tam zapalují svíčky a pokládají květiny. Švédská policie mezitím potvrdila předchozí zprávy médií, že pravděpodobným útočníkem byl devětatřicetiletý Uzbek. Zpravodajci jméno muže už dříve zaznamenali, nefiguroval ale v žádném aktuálním vyšetřování.

| dp |Zprávy ze světa

OBRAZEM: 'Londýňané se nikdy nenechají zastrašit.' Tisíce lidí uctily oběti westminsterského útoku

Tisíce Londýňanů na Trafalgarském náměstí uctily památku obětí středečního útoku. Britský občan Khalid Masood při něm zabil čtyři lidi a desítky dalších zranil. Pachatel byl sice v minulosti trestaný, z přípravy teroristického útoku ho ale policie nepodezírala. Účastníci pietní akce na londýnském náměstí za oběti zapálili symbolické svíce a drželi minutu ticha. Starosta britské metropole Sadiq Khan pak ve svém projevu řekl, že teroristé nikdy neuspějí.

Hvězdy nabízejí pomoc. Za Chapecoense by mohli hrát Ronaldinho či Riquelme

|Radek Šamša |Fotbal

Brazilský fotbalový klub Chapecoense po leteckém neštěstí, při němž v pondělí zemřelo devatenáct hráčů a celý realizační tým, nezanikne. Tři dny po pádu letadla prohlásil ředitel celku Ivan Tozzo, že Chapecoense se znovu začne budovat od píky, a proto bude silnější než dřív. Pomoc mu teď nabízí třeba i bývalý nejlepší fotbalista planety Ronaldinho.

|Lenka Kabrhelová, ČRo |Zprávy ze světa

Dallas uctil zabité policisty. Jejich oběť připomínalo pět prázdných křesel

Pět prázdných křesel připomínalo při včerejší pietě v Dallasu policisty, které minulý táden při demonstraci proti policejnímu násilí na černoších zastřelil černošský veterán. Útok vyvolal obavy z možného zhoršení vztahů mezi americkými komunitami. Prezident USA Barack Obama vyzval během akce Američany, aby odmítli strach a zoufalství tváří v tvář zprávám o násilí. Vyjádřil také podporu dallaskému policejnímu sboru a vyzdvihnul odvahu padlých mužů.

|Jaroslav Skalický, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Pietní akt v pankrácké věznici připomněl popravu Milady Horákové

Před 66 lety komunistický režim popravil právničku a političku Miladu Horákovou. Díky své neústupnosti během zmanipulovaného soudního procesu se stala symbolem odporu proti totalitě. Na místě její popravy v pankrácké věznici v Praze uctili minutou ticha a květinami památku Milady Horákové bývalí političtí vězni, politici, představitelé justice a vězeňské služby.

|Jan Šmíd, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Paříž si připomněla oběti teroristických útoků. Piety se zúčastnil i prezident Hollande

V Paříži se dnes vzpomínalo na oběti teroristických útoků z ledna a listopadu loňského roku. Oficiálního pietního shromáždění se nejprve zúčastnili představitelé státu, pozůstalí po obětech i lidé, kteří atentáty přežili. Za oběti atentátu na redakci Charlie Hebdo i útoků v koncertním sále Bataclan a na dalších místech poté lidé začali zapalovat svíčky.

PŘÍBĚHY 2015: S časopisem Charlie Hebdo se po útoku na redakci ztotožnily miliony lidí

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Sedmého ledna zaútočili v centru Paříže na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo dva muži, bratři Kouachiovi. Zabili 12 lidí. Mezi nimi většinu redaktorů a zranili dalších 10. Útok odsoudila řada světových politiků a mnozí z nich se také zúčastnili impozantního pařížského pochodu na podporu svobody slova. A celosvětová solidarita pomohla časopisu ekonomicky přežít.

| mkp, Pavla Lioliasová, Jan Charvát |Zprávy z domova

Čtvrté výročí úmrtí Václava Havla si připomněli lidé po celém Česku

Přátelé a příznivci bývalého prezidenta Václava Havla si dnes připomněli čtyři roky od jeho úmrtí. Účastnili se pochodu na Pražský hrad nebo zádušní mše v pražském kostele svaté Anny, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. V Hrádečku, před chalupou, v níž Václav Havel zemřel, zapalovali lidé od rána svíčky a pokládali květiny.

|Lenka Kabrhelová, ČTK |Zprávy ze světa

Během piety za zabitého černocha ve Fergusonu se střílelo, dva lidé jsou zraněni

Po střelbě v americkém Fergusonu jsou dva zranění. Jeden z nich je v kritickém stavu. Přestřelku s policií prý vyprovokovala skupina demonstrantů, kteří protestovali proti policejnímu násilí. Incident se stal v době, kdy si lidé ve Fergusonu v poklidu připomněli rok od smrti černošského mladíka Micheal Browna, kterého ve městě zastřelil bílý policista.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Lidé si připomněli vojáky, kteří zahynuli po loňském útoku v Afghánistánu

Přesně před rokem zaútočil sebevražedný útočník poblíž základny Bagrám v Afghánistánu na české vojáky. Čtyři z nich zemřeli na místě, pátý zraněním podlehl za několik dní po převozu do České republiky. Památku padlých vojáků připomněly vzpomínkové akce u jejich domovských armádních praporů i na samotné základně v Bagrámu. Veřejný vzpomínkový ceremoniál uspořádala armáda i v Praze.