pirátství

| ČTK |Ekonomika

Studie: Česko kvůli padělkům ročně tratí 18,5 miliardy a tisíce pracovních míst

Česká republika kvůli padělání přichází ročně o více než 18,5 miliardy korun a 13 800 pracovních míst. Přes 14,2 miliardy korun představují přímé ztráty v postižených odvětvích, což je 8,3 procenta jejich tržeb. Odhad vychází ze studií evropské agentury EUIPO, která spravuje zápisy ochranných známek a průmyslových vzorů. Celá EU podle studie kvůli padělání a pirátství přichází ročně o 2,16 bilionu korun a 790 tisíc pracovních míst.

|Matěj Štýs |Ekonomika

Filmové společnosti bojují proti pirátství. Mnohé snímky se do Česka legálně nedostanou

Filmové společnosti se stále snaží bojovat proti nelegálnímu šíření jejich snímků. Velkým vydavatelům už dávno neleží v žaludku zkopírovaná DVDčka na tržnicích, ale hlavně internetové stránky, které umožňují přístup k nelegálnímu obsahu. Filmaři se samozřejmě snaží bránit a nejraději by rovnou zablokovali vyhledávání takových webů. Snaha některých firem navíc přináší i úsměvné situace.

|Igor Maňour, Alžběta Havlová |Hudba

Portál pro ukládání souborů Uložto.cz bude nejspíš nabízet hudbu legálně

Místo soudu se rýsuje dohoda. Mezinárodní federace hudebního průmyslu, která na podzim loňského roku hrozila serveru Uložto.cz žalobou, dolaďuje v těchto dnech s jeho majiteli podmínky smlouvy. Web, který funguje jako úložiště souborů a odkud si lidé stahují kromě hudby a filmů i porno, by tak mohl začít písničky a desky prodávat legálně.