pivovarnictví

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Pivovarníci lákají Čechy zpátky do hospod, odborníci na alkoholismus by pivo zdražili

Spotřeba čepovaného piva klesá, lidé raději popíjejí lahvové nebo z plastu. Ještě před pár lety vypili Češi šedesát procent vyrobeného piva v hospodách a zbytek doma. Dnes je to přesně obráceně. Pivovary chtějí tento trend zastavit a hledají různé způsoby, jak na to. Nabízí se ale otázka, proč by měli lidé chodit do hospod, když je Česko stejně první na světě ve spotřebě piva na hlavu. Nižší cena piva vadí i odborníkům na závislosti.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Spodně kvašená 11° a 12° piva se budou i nadále označovat jako ležáky

Spodně kvašená 11° a 12° piva budou zřejmě i nadále nazývána ležáky, svrchně kvašená piva se označí za „plná". Dohodly se na tom pivovary s ministerstvem zemědělství. Finální znění vyhlášky, která značení piv změní, je ale na ministerstvu, oznámil prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Původně se zvažovalo označení „plné pivo" pro všechny jedenáctky a dvanáctky. Ministerstvo chce definitivní znění vyhlášky zveřejnit na začátku února.

|Jan Kaliba, Marek Augustin |Fotbal

Pivo a párek k fotbalu na Islandu nedostanete. Popularitě se ale těší ležák z velrybích varlat

Island je zemí stále více fotbalovou, ale jeden v Evropě běžný kolorit tamní fotbalové kultuře stále chybí. Během utkání si tam nepochutnáte na klobáse s pivem. Alkohol se na islandských stadionech prodávat nesmí, i když po letech prohibice je pivní kultura v zemi už rozmanitá. K dostání je dokonce pivo s přísadou z velrybích varlat.

|Jaroslav Skalický |Ekonomika

Plechovkovému pivu je 80 let. Češi k němu nacházejí vztah až v posledních letech

Pivní plechovce je 80 let. Prvenství patří Spojeným státům, pivo v plechovkách tam 24. ledna 1935 začal prodávat pivovar v New Jersey, založený německým imigrantem Gottfriedem Kruegerem. Američtí pivaři si nový obal rychle oblíbili. V Evropě to šlo pomaleji a v samotném Československu se první plechovka objevila až v roce 1971 v pivovaru ve slovenském Hurbanovu. Zlatého bažanta ale tehdy dodával výhradně do zahraničí, a tak si domácí pivaři museli ještě počkat.