Mezinárodní tým vědců v pondělí v časopise Nature Astronomy zveřejnil dvě studie ohledně materiálu, který japonská sonda Hajabusa vyzvedla na planetce Ryugu.
Přímým cílem mise je malý měsíc Dimorphos, který obíhá 780 metrů kolem velké planetky Didymos. Výsledek budou zkoumat odborníci pomocí teleskopů na Zemi.
Cílem je malý měsíc Dimorphos, který obíhá kolem asteroidu Didymos. Náraz rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu by měl oblety tohoto menšího tělesa o průměru kolem 160 metrů pozměnit.
Kleopatra obíhá kolem Slunce v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Vědci její neobvyklý tvar, dvojici laloků spojených „tlustým krkem“, odhalili před dvěma dekádami.
Odhadovaná kinetická energie dopadu tohoto asteroidu na Zemi by byla 1200 megatun, což je zhruba 80 000krát více než energie jaderné bomby, která v roce 1945 zničila Hirošimu.
Američtí a evropští vědci z centra CNEOS dostali v rámci simulovaného cvičení šest měsíců na to, aby připravili záchranný plán, který by odvrátil srážku Země s masivní planetkou.
Dobrou zprávou ale podle vědců je, že se podařilo nabrat nejméně 400 gramů materiálu, což je mnohem více, než v co vědci doufali. Za dobrý výsledek by považovali aspoň 60 gramů.
„Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali,“ řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. „Sonda udělala všechno, co měla.“
Podstatou planetární obrany je snaha ovlivnit - urychlit, nebo zbrzdit rychlost planetky. Ta by tak do předpokládaného bodu srážky dorazila dříve nebo později než Země.
Jedná se o planetku na okraji sluneční soustavy, která nese téměř 12 let označení 2007 OR10. Je to největší zatím nepojmenované těleso ve sluneční soustavě. Odkaz na hlasování najdete v článku.
Z nově prozkoumaných snímků vyplývá, že předpokládané koule jsou značně zploštělé. Více než sněhuláka tak planetka podle vědců připomíná perníkového mužíčka.
Sonda OSIRIS-Rex americké vesmírné agentury NASA poslala první snímek planetky Bennu, která je cílem její mise. Sonda má z asteroidu odebrat vzorky a vrátit se s nimi po sedmileté výpravě na Zemi.
Bývalému hokejovému útočníkovi a poté i úspěšnému trenérovi Ivanu Hlinkovi se 14 let po tragické smrti dostalo další pocty, na jeho počest byla pojmenována planetka.
K Zemi by se dnes měla přiblížit planetka 2013 TX 68. Těleso dvojnásobně větší než to, které před třemi lety explodovalo nad ruským Čeljabinskem. Asteroid se tehdy při vstupu do atmosféry rozpadl - následná tlaková vlna poničila několik tisíc budov a na patnáct set lidí utrpělo zranění. Tentokrát ale astronomové ujišťují, že se nic dramatického nestane. Planetka by měla Zemi minout ve vzdálenosti kolem pěti milionů kilometrů. Vědci ale nevylučují, že by to mohlo být jen několik desítek tisíc kilometrů.
Mezi Marsem a Jupiterem obíhá nově kolem Slunce planetka pojmenovaná po mecenášce umění Medě Mládkové. Na počest zakladatelky Muzea Kampa jí dala jméno Mezinárodní astronomická unie. Oficiální osvědčení o pojmenování asteroidu dnes Medě Mládkové předá předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Na konci října mine Zemi v těsné blízkosti velký asteroid. Planetka měřící napříč 400 metrů, se přiblíží asi na vzdálenost půl milionu kilometrů. Zůstane tedy až za oběžnou drahou Měsíce a nemůže Zemi ohrozit. Experti z NASA tělesu říkají "velká dýně", protože kolem Země proletí v době svátku Halloween.
Počet potvrzených objevů planetek v hvězdárně na Kleti dosáhl v letošním roce tisícovky. Objevitelem tisící planetky o velikosti tří kilometrů se stal astronom Miloš Tichý. Teleskopem Klenot ji poprvé zaznamenal v roce 2003.
Nejblíže od Země v doložitelné historii proletěl dnes asteroid. Podle Amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír se planetka nazvaná 2012 DA14 dostala k naší planetě nejblíže kolem 20:30 hodin našeho času a pak se začala vzdalovat. Těleso nad Zemí prolétlo v minimální výšce asi 28 tisíc kilometrů, tedy pod úrovní, na které Zemi obíhají geostacionární družice.
Zemi během páteční noci těsně mine malá planetka. Objekt o průměru asi 50 metrů nás mine ve vzdálenosti 28 tisíc kilometrů. Podle astronomů ale nepředstavuje žádné nebezpečí. Nad českým územím bude k vidění od deváté hodiny večer.
Letos Krteček a před dvěma lety Nerudovy Písně kosmické. Obě vyvezl do vesmíru americký astronaut Andrew Feustel. Ten je v těchto dnech návštěvě v České republice. V Českých Budějovicích na něj dnes čekalo jedno veliké překvapení: pojmenovali po něm planetku.
Na jihomoravské město Boskovice se lze podívat různými způsoby. Buď přímo na vlastní oči anebo si na pomoc vzít hvězdářský dalekohled. Planetka jménem Boskovice totiž už nějaký čas září v dalekém vesmíru. Dnes město převezme certifikát, který označení vesmírného tělesa jeho jménem potvrzuje.
Malé vesmírné dobrodružství čeká zítra Zemi. Zhruba čtrnáct minut po třinácté hodině ji mine zřejmě malá planetka. V průměru měří kolem deseti metrů, takže není nebezpečná a hrozbu by nepředstavovala ani pokud by se se Zemí srazila. Nelze také vyloučit, že se jedná o umělý předmět.