platba

|Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Většina bank přes svátky zavře. Platby tak nemusí proběhnout včas

Mnoho lidí nechává placení složenek a dalších závazků v bance na poslední chvíli. Pak se ale může stát, že peníze na účet nepřijdou včas a hrozí zbytečná finanční ztráta. Nejde jen o různá penále za prodlení, ale například i o stavební spoření. Pokud by platba nepřišla v termínu, je možná ztráta nároku na státní podporu za uplynulý rok.

Vezměte si do Řecka hotovost, platbu kartou mohou restauratéři odmítnout

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Řecko podle věřitelů přišlo s novými návrhy úspor, slib nových půjček ale dnes přesto nedostane. V Bruselu se na tom na krizové schůzce shodli ministři financí zemí eurozóny. Athény tak stále nemají jistotu, že se vyhnou hrozbě státního bankrotu. Mezitím z řeckých bank dál mizí hotovost. Podle odhadů z nich uteklo jen za uplynulý týden 6 miliard eur. Odborníci doporučují lidem, kteří se chystají na dovolenou do Řecka, vzít si s sebou hotovost.

|Iva Havlíčková |Regiony

Ostrava zrušila rozesílání složenek na platbu za odpad. Lidé musí poplatek vyřídit do dvou týdnů

Do ostravských domácností letos nechodí složenky s platbami na zaplacení poplatku za odpady. Radnice je přestala posílat, ušetří tak asi 1 milion korun. Po lidech chce, aby za svoz popelnic zaplatili bankovním převodem nebo třeba formou platby SIPO. Jenže nové opatření vyvolalo u mnoha obyvatel zmatek. Zaměstnancům radnice teď denně volá, e-mailuje nebo za nimi chodí stovky lidí, kteří potřebují poradit.