platební karty

| dab, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Evropská komise chce omezit předplacené platební karty, usnadňují práci teroristům

Evropští komisaři se chtějí v boji proti financování terorismu více zaměřit i na malé finanční toky. Uvedla to eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Její úřad chce omezit používání předplacených platebních karet, protože je využívají takzvaní vlci samotáři. Na předplacenou kartu je možné si uložit libovolnou částku a pak nakupovat jako jakoukoliv jinou platební kartou.

|Martin Pokorný |Regiony

Za kopírování platebních karet dostali tři cizinci tresty od 8 do 9,5 roku vězení

Českobudějovický krajský soud poslal tři cizince do vězení za kopírování platebních karet. Podle obžaloby instalovali do desítek bankomatů čtecí zařízení. S jeho pomocí získávali citlivé údaje a další členové mezinárodního gangu pak vyráběli falešné karty a vybírali peníze. Nejvyšší trest, 9,5 roku, si odnesl bulharský vůdce gangu. Jeho dva společníci z Rumunska dostali 8 a 8,5 roku. Šéf gangu se proti rozsudku odvolal, společníci si ponechali lhůtu na odvolání.

|Veronika Neprašová |Regiony

Jízdenky by mohly nahradit běžné platební karty, města zatím nemají zájem

Jízdenku ve veřejné dopravě by brzo mohla nahradit běžná platební bezkontaktní karta. Podle studie, kterou představila speciální pracovní skupina, by nemělo být žádným problémem koupit si pomocí bezkontaktní platební karty jízdenku přímo v autobuse nebo si na ni rovnou nahrát dlouhodobý kupón. Praha ani velká středočeská města ale zatím o takovou možnost nemají zájem.