platnost

Provozovna v hotelu? Organizátoři předváděcích akcí 'vylepšují' taktiku

|Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Zatímco stát chystá přísnější kontroly společností, které zvou zákazníky – nejčastěji seniory - na předváděcí akce svého zboží, často používají nekalé a nátlakové metody, případně dávají zavádějící informace a zpochybňují právo klientů odstoupit od smlouvy, některé z těchto firem teď podle spotřebitelského magazínu dTest přicházejí s novou taktikou, aby ztížily možnost z obchodu vycouvat.

|Tomáš Medek, Lenka Jansová, Martin Havel, Zbyněk Zykmund, Marína Dvořáková |Ekonomika

Rok 2012 přináší do života Čechů poměrně hodně změn

Od nového roku začínají nově platit vyhlášky a ustanovení měnící dosud platné zákony. Zásadní změnou, která se promítne do mnoha oblastí života Čechů, je zvýšení dolní sazby DPH. V oblasti sociální se mění například výplata rodičovského příspěvku, zvyšuje se životní a existenční minimum. Mění se také podpora stavebního spoření. Rozsáhlé změny čeká také sektor zdravotnictví. Nezanedbatelné jsou pak změny v zákoníku práce či zpřísnění podmínek pro práci soudních znalců.

|Milan Kopp, Jaroslav Skalický, Lenka Rafaelová |Ekonomika

Na jaře přestane platit padesátikorunová bankovka

Růžová padesátikoruna s portrétem Anežky České bude platit jen do konce března příštího roku. V peněžním oběhu ji plně nahradí už používaná mince, které mají v porovnání s bankovkami mnohem vyšší životnost a snižují tak náklady centrální banky na emisi peněz.