Thunbergová zvolila pro svou cestu závodní jachtu jako nejekologičtější způsob dopravy. Pohání ji energie z obnovitelných zdrojů a údajně nezanechává žádnou uhlíkovou stopu.
Elektrárna natřená v barvách ruské trikolóry má za pomoci remorkérů během tří týdnů zvládnout 4700 kilometrů. Plavba by měla přilákat budoucí investory.
Člun, jehož předlohou je 8000 let staré neolitické plavidlo, které bylo v roce 1994 objeveno v jezeře Bracciano u Říma, se na poslední zhruba desetikilometrový usek vydal z ostrova Dia okolo 08.00.
Na cestu se muž vydal 26. prosince z nejzápadnějšího ostrůvku Kanárských ostrovů. Své „plavidlo“ opustil už v pátek, kdy ho vzal na palubu ropný tanker směřující na ostrov Svatého Eustacha.
Susie Goodallová je 2000 kilometrů od pobřeží. Golden Globe Race je připomínkou stejnojmenného závodu, který se jel před 50 lety. Kromě satelitního telefonu nesmí účastníci mít žádné moderní vybavení.
Po Labi v Nymburce mohou po demolici lávky přes řeku od středečních 14.30 opět plout lodě, rozhodla ve středu Státní plavební správa. Od rána koryto řeky kontrolovali potápěči a speciální loď.
Podle autora Jiřího Stráského nosná lana kvůli nekvalitnímu stavebnímu provedení. Diagnostický průzkum Kloknerova ústavu ČVUT zjistil, že v betonu, v němž jsou nosná lana zabetonovaná, jsou kaverny.
Norsko schválilo stavbu prvního námořního tunelu na světě, oznámil norský ministr dopravy. Trasa dlouhá 1700 metrů povede vnitřkem skalnatého poloostrova Stad. Tunel, jímž budou moci proplouvat výletní i nákladní lodě, by měl být zprovozněn v roce 2023.
Čechy stále více láká plavba po řekách. Dokazují to čísla Státní plavební správy. Ta loni vydala přes tři tisíce nových průkazů k řízení malých lodí a člunů. To je o polovinu více než v roce 2015. Za větším zájmem stojí mimo jiné předloňská vyhláška, která právě menším plavidlům povolila vjezd na dříve zakázané vodní plochy.
Kubánci budou smět na výletních lodích cestovat do Spojených států. Zákaz, který se dosud vztahoval i na Američany kubánského původu, Havana zruší po několika desetiletích. Zavázala se k tomu v dohodě s americkou dopravní společností.
Pracovníci Povodí Labe v noci na dnešek několik hodin navyšovali průtok v řece. Cílem je zvednout hladinu řeky v Drážďanech a napomoci k uvolnění české nákladní lodi. Vlna by do německého města měla dorazit někdy v průběhu dnešního odpoledne až večera. Devadesát metrů dlouhé plavidlo uvízlo na mělčině pod Mariánským mostem v centru Drážďan včera dopoledne.
Výletní lodě už konečně plují po Máchově jezeře na Českolipsku. Vyrazily se skoro tříměsíčním zpožděním, kvůli nízké hladině jezera, které se letos napouštělo. Stále v něm chybí ještě víc než 20 centimetrů vody. Aby mohly lodě s rekreanty vyplout, musel se upravit způsob plavby.
Rekreační plavby mají zelenou. Díky novým pravidlům platným ode dneška totiž lidé můžou na vybraných řekách nebo přehradách jezdit i na menších motorových člunech nebo třeba na skútrech. Například na Lipenské přehradě nebo na Máchově jezeře.
Cyklistická Tour de France je jistě známější než ta námořní. Vypadá to ale, že by se letos daly obě zdárně kombinovat. Cyklisté totiž začali 100. ročník na Korsice, tedy na ostrově. A pro jejich doprovod, hlavně pořadatele a novináře, jsou lodě životně důležité.
Víc štěstí než rozumu měl 60letý muž z Prahy, který se v minulém týdnu vydal na nafukovacím člunu z Brozan na rozvodněnou Ohři. Chtěl se prý podívat, jak vypadá řeka po povodni. Pod jezem v Terezíně zachránil muže policista Petr Hančl.
Na všech tocích a vodních plochách, kde byl vyhlášen druhý a třetí stupeň povodňové aktivity, platí zákaz plavby. Rozhodla tak Ústřední povodňová komise po jednání s krizovým štábem. Na záchranné a likvidační práce se zákaz nevztahuje.
I když u Máchova jezera na Českolipsku ještě oficiálně turistická sezona nezačala, na hladinu už vypluly parníky. V okolí jezera probíhají poslední přípravy na nadcházející sezonu, a i přesto, že ještě není počasí na koupání, láká okolí oblíbeného „Mácháče" k procházkám.
Výletní loď na třeboňském rybníku Svět zahájila sezonu. Od začátku dubna vozí turisty a tak tomu bude až do konce listopadu. Loď obepluje Svět asi za tři čtvrtě hodiny.
Student olomoucké univerzity Šimon Pelikán se chystá na historické plachetnici vyrazit na první etapu transoceánské výzkumné plavby, během níž má zkoumat lidskou psychiku.
Přes Atlantik by mohl už za několik let plout luxusní zaoceánský parník bez televize i bez internetu, zato s divadlem, tělocvičnou a tureckými lázněmi v historickém stylu. Australský důlní magnát Clive Palmer se rozhodl splnit si netradiční sen a postavit repliku slavného Titaniku. Loď má být na moře spuštěna v roce 2016.
Na Šumavě se bude zase plavit dřevo. Ukázku toho, jak se v minulosti dopravovalo dříví z těžko přístupných lesů, bude vidět dnes na Jeleních vrších nedaleko Nové Pece. Polena a klády se na pouť po umělé vodní cestě vydají po 14. hodině.
Za deštivého a chladného počasí se v Londýně na Temži dala do pohybu unikátní flotila tisícovky lodí, aby vzdala hold královně Alžbětě II., která stojí v čele Spojeného království už 60 let.
Ve Frýdavě na lipenské přehradě spustili dnes odpoledne na hladinu výletní loď Adalbert Stifter, která dorazila ve čtvrtek po souši speciálním transportem z Lince. Původně brázdila vody Rýna, na Lipně bude sloužit k vyhlídkovým plavbám a společenským akcím. Proces spouštění trval celý den.
Sto let od potopení Titaniku si lidé i organizace připomínají po celém světě. Nejvíce asi v Británii, od jejíchž břehů se tento zaoceánský parník odrazil, a také v New Yorku, kam měl Titanic doplout. Tragédii nejslavnější lodi všech dob si připomene také Praha. Na Vltavě se zítra uskuteční vzpomínková plavba.