„Dopad toho, že plyn přestane proudit přes Ukrajinu, bude na evropský plynový trh naprosto marginální,“ ujišťuje bývalý ředitel české pobočky firmy E.ON Martin Záklasník.
Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 08.00 moskevského času (06.00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela.
Pomoc při zajištění nových stabilních dodávek plynu Vlček nabídl prostřednictvím dopisu slovenské místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Denise Sakové.
Angela Merkelová v nových memoárech odůvodňuje své politické kroky. „Zacloumala společností,“ říká europoslanec Vondra. „Reagovala na celkovou situaci,“ nesouhlasí Špidla.
V listopadu výrazně vzrostl dovoz plynu z Ruska do České republiky, dovoz z Německa totiž prodražují přepravní poplatky. Podrobnosti sdělil v Interview Plus odborník na energetiku Martin Záklasník.
Při přípavě vysokorychlostní tratě provádějí pracovníci výzkumné vrty. Při jednom takovém ve středních Čechách navrtali vysokotlaký plynovod. Škoda byla vyčíslena na 10 milionů korun.
Ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela se nevzdává záměru založit státního obchodníka s plynem. Nápad má mezi politiky podporu, strany koalice teď čekají na detaily.
„Česká poptávka je primárně uspokojována především dovozy z Norska, takže nyní můžeme říct, že katarský plyn pro nás není bezprostředně důležitý,“ říká odborník Michal Kocůrek pro Český rozhlas Plus.
Německo považuje plynovody za součást kritické infrastruktury, a jejich poškození tak bere mimořádně vážně. Podrobnosti tím pádem zveřejňuje vždycky, až v momentě, kdy má na stole dostatek důkazů.
Podíl plynu z Ruska je nejnižší v novodobé historii Česka. Zásobníky plynu jsou v současné době naplněny z 89 procent, což je víc než ve stejnou dobu v minulosti.
Státní firma ČEPS koupí provozovatele plynovodů NET4GAS. Firma spravuje 4 000 kilometrů podzemní sítě a rozhoduje o regulačním stupni, čímž určuje dodávky plynu zákazníkům.
Vláda v září schválila nákup provozovatele plynovodů NET4GAS státní firmou ČEPS. Což má zvýšit energetickou samostatnost České republiky. Akvizici začal přezkoumávat antimonopolní úřad.
Plynovod a telekomunikační kabel propojující Finsko a Estonsko byly poškozeny 8. října. Finské úřady konstatovaly, že únik plynu byl pravděpodobně způsoben vnějším zásahem.
Gazprom se dlouho soustředil na export do Evropy a zanedbával investice pro vývoz zkapalněného zemního plynu. Putinovy snahy o posílení Gazpromu jsou vydány na milost a nemilost Číně, píše Bloomberg.
Například švédský veřejnoprávní rozhlas s odkazem na nejmenované finské vládní zdroje uvedl, že plynovod byl poničen a že k poničení nedošlo přirozeně.
Ve hře je opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl pro Česko uzavřít kontrakty na zkapalněný zemní plyn. Českému rozhlasu to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
Návrat apetytu více využívat zemní plyn je celkem jasný. Po loňských turbulencích kvůli krácení dodávek z Ruska se jeho cena díky bohatému zásobování Evropy LNG snížila na téměř předkrizovou úroveň.
Vyšetřovatelé zcela rekonstruovali dvoutýdenní cestu jachty Andromeda, kterou podle nich tým při akci použil. O zapojení plavidla do útoku v březnu psala německá média.
Zatím není zřejmé, zda tato skupina mohla být napojena i na vládu nějakého státu. Podle šéfa německé rozvědky Bruna Kahla vedou stopy na všechny myslitelné směry.
Bospor||Kristina Kropáčková, ČTK|Zprávy ze světa|SLEDOVALI JSME ONLINE
Ivan Churs je podle listu The Guardian průzkumná loď ruské Černomořské flotily, podle ruského resortu obrany chrání plynovody Turkish Stream a Blue Stream.
Jeden z ruských zdrojů uvedl, že Rusko považuje projekt za „pohřbený“. Dva další řekly, že sice neexistuje žádný plán na opravu narušeného potrubí, ale že bude alespoň zakonzervováno.
Z místa poškození podle policistů šlehaly 50 metrů vysoké plameny. Nebyly hlášeny žádné oběti, ale z nedaleké vesnice Valakeliai bylo preventivně evakuováno asi 250 lidí.
Pokud bude nerovnováha v tranzitu přetrvávat, začne Gazprom od 28. listopadu snižovat dodávky směřující do měřicí stanice Sudža. Ukrajina podle něj zadržuje 52,52 milionu metrů krychlových plynu.
Únik plynu v Baltském moři vyšetřují Švédsko a Dánsko, jelikož se jedná o jejich výlučné ekonomické zóny. Vlastní vyšetřování oznámila i německá generální prokuratura.
Německo si zákonem stanovilo, že musí mít zásobníky na zimu k 1. listopadu naplněné z 95 procent. Cíl splnilo v polovině října. Podle kancléře Olafa Scholze je země na zimu dobře připravena.