Plzeňsko

Desítky dětí ze školy v přírodě v Žihli musely kvůli zažívacím potížím do nemocnice

| ČRo, Monika Červená |Regiony

Záchranáři převezli desítky dětí ze školy v přírodě v Žihli na Plzeňsku do nemocnic v bližším i vzdálenějším okolí. Školáci, kteří byli ze základní školy v Bílině na Teplicku, zvraceli, měli bolesti břicha a průjem. Problémy se objevily v noci na dnešek, ještě během dopoledne však přibývaly další a další případy. Podle krajské záchranné služby by nikdo z dětí neměl být v ohrožení života.

| ČRo, Jan Markup, msk |Regiony

Ministerstvo chce v Balkové na Plzeňsku obnovit zařízení pro běžence. Jako zálohu

Ministerstvo vnitra chce v Balkové na severním Plzeňsku obnovit zařízení pro uprchlíky před vyhoštěním. První náměstek ministra Jiří Nováček dnes na jednání v Tisu u Blatna ujistil starosty okolních obcí, že půjde o naprosto bezpečný objekt. Práci v něm najde 80 policistů a 60 civilistů. Nejprve je ale nutné sehnat 40 až 50 milionů korun na rekonstrukci areálu.

|Simona Bartošová, Eliška Malínská |Regiony

V léčebně v Dobřanech byla kvůli vraždě kontrola, primář dal výpověď

Ministr zdravotnictví chce vědět, proč psychiatrická nemocnice v Dobřanech propustila muže, který je podezřelý z pondělní vraždy na Plzeňsku. Postup léčebny tak přes tři hodiny zkoumal vyšetřovací tým. Její primář dal kvůli události výpověď. Devětadvacetiletý muž byl v léčebně už na začátku roku, údajně jevil známky duševní poruchy a vyhrožoval, že někoho zabije. Jeho hospitalizace byla nedobrovolná, a tak ji měl po třech měsících potvrdit soud. Dřív než stačil rozhodnout, lékaři muže propustili, a řízení bylo zastaveno.

|Jana Kosová |Regiony

Blovice na jižním Plzeňsku otevřou nový sběrný dvůr odpadu

Blovice na Plzeňsku otevírají nový sběrný dvůr. Původní sběrné místo bylo příliš malé a potřebám města už nevyhovovalo. Stavba stála šest milionů korun, z toho pět milionů pokryla dotace z Evropské unie. Blovice se tak zařadily mezi zhruba 25 měst a obcí v Plzeňském kraji, kde lidé mohou nové sběrné dvory využívat.

|Jana Kosová |Regiony

Z chátrající hospody mají v Letinech nový pivovar. Díky místním patriotům

Milovníci piva mají v Plzeňském kraji další cíl. Nový pivovar vznikl v Letinech na jižním Plzeňsku. Pivo se tam vaří z vyhlášené letinské vody a kuchyně využívá regionální suroviny od místních dodavatelů. Součástí je i kulturní sál a venkovní posezení na zahradě. Pivovar tak navazuje na tradici vaření piva v malých obcích, které bylo před pár staletími běžnou věcí.