Pobaltí

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Jak se bránit proti Rusům? Litva vydala zvláštní příručku a rozdává ji občanům

Litva se připravuje na možný ruský útok všemi způsoby. Hostí například pravidelná cvičení NATO. Teď ministerstvo obrany vydalo příručku, která má občanům pobaltské republiky pomoct s přípravou na možnou ruskou invazi. Jsou v ní fotografie typické ruské výzbroje a hlavně rady pro občany, kteří by se v případě okupace rozhodli k aktivnímu odporu.

|Lenka Kabrhelová, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Spojence z NATO Spojené státy bránit budou, ujistil po Trumpově prohlášení Kerry

Závazky vyplývající z členství v NATO Spojené státy dodrží, ujistil spojence americký ministr zahraničí John Kerry. Prohlášením reagoval na slova Donalda Trumpa. Republikánský prezidentský kandidát v rozhovoru pro deník New York Times řekl, že pomoc pobaltským zemím bude záviset na tom, jak plní své spojenecké závazky. Trumpovy výroky kritizují i někteří jeho straničtí kolegové.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Pentagon je připraven poslat těžkou vojenskou techniku na ochranu Pobaltí

Spojené státy jsou připraveny rozmístit v Pobaltí a ve východní Evropě těžké zbraně. Podle deníku New York Times chce americká armáda ve spojeneckých zemích uskladnit tanky a další bojová vozidla až pro pět tisíc vojáků. První takovéto rozmístění amerických těžkých zbraní na území bývalých sovětských satelitů má podle Pentagonu především odstrašit Rusko od případného útoku na severovýchodní křídlo NATO.

|Vladimír Kroc, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Rusku by k obsazení Pobaltí stačily dva dny, NATO by nestihlo reagovat, řekl Pavel

NATO by nedokázalo patřičně zareagovat na případný útok Ruska v Pobaltí. Na bezpečnostní konferenci v Praze to prohlásil nastupující předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Rusku by podle něj k obsazení Pobaltí stačily dva dny. Rozhodování Severoatlantické aliance je ztíženo tím, že má osmadvacet členů, oproti tomu je Rusko schopné rozhodnout do několika hodin.

|Pavel Novák, Anna Kottová |Zprávy ze světa

NATO nestáhne vojáky z Pobaltí. Mají sloužit jako záruka bezpečnosti

Severoatlantická aliance nestáhne posílené vojenské jednotky z Pobaltí. Armáda Spojených států letos rozmístila v Estonsku, Litvě a Lotyšsku několik desítek tanků a bojových vozidel. Část se jich po cvičení vrátila přes Polsko a Česko na základnu do Německa, část ale zůstala. Podle generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga si NATO chce ještě nějaký čas udržet větší vojenskou sílu v Pobaltí.