počet

| ČTK, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidí

Počet takzvaných vyloučených lokalit se za posledních devět let v Česku zdvojnásobil. Zatímco v roce 2006 bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, loni jich existovalo už 606. Ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115 tisíc lidí. V roce 2006 to bylo 80 tisíc. Ukázala to aktuální analýza sociálně vyloučených lokalit, kterou pro ministerstvo práce vypracovala po devíti letech znovu společnost GAC.

|Katka Brezovská, Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

V Číně už třicet let platí politika jednoho dítěte

V Číně už třicet let platí zákon, který omezuje počet dětí v rodinách. Takzvaná politika jednoho dítěte podle odborníků snížila sice čínskou populaci zhruba o 250 milionů a zastavila přelidňování, které mělo výrazný vliv na čínskou ekonomiku. Přináší ale i negativa - vylidňování čínských měst, existenci nelegálně narozených děti anebo nerovnoměrný poměr mezi pohlavími.

Poslanci se budou vyjadřovat k počtu volebních obvodů Prahy

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Praha by měla být jedním volebním obvodem. Zákonem to chce upravit šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Chce tak zabránit podle něho účelovému rozdělení hlavního města na několik volebních obvodů, které plánuje ODS na pražské radnici. Podle Svobody by rozdělení na více obvodů mělo přinést lepší volební výsledky pro ODS, zatímco svým návrhem chce dosáhnout toho, aby měly hlasy voličů z různých pražských obvodů stejnou váhu. K jeho návrhu by se dnes měla vyjádřit sněmovna.

|Jan Prokeš, Marek Matlovič |Zprávy ze světa

V Chile identifikovali 279 obětí zemětřesení

Chilské úřady zatím identifikovaly 279 obětí mohutného zemětřesení, které zasáhlo jihoamerickou zemi v sobotu. Po otřesech a následných přívalových vlnách tsunami bylo podle posledního součtu pohřešováno 802 lidí, ale skutečný počet obětí není znám. Není totiž jasné, zda všichni pohřešovaní přišli o život. Seznam obětí zatím zahrnuje i pohřešované osoby, které hlásily jednotlivé místní úřady.

|Zbyněk Zykmund |Zprávy z domova

Na ombudsmana se loni obrátil rekordní počet lidí

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl na Pražském hradě předal prezidentovi Václavu Klausovi zprávu za minulý rok. Vyplývá z ní, že loni se lidé na ombudsmana obrátili s rekordně vysokým počtem stížností. Bylo jich 7051. Meziročně jde o nárůst o téměř 1000 stížností. Nejvíce lidé chtějí od ombudsmana pomoc v oblasti sociálního zabezpečení, státní správy a soudů.

|Václava Marešová, Katka Brezovská |Zprávy z domova

Vloni se v Česku narodilo nejvíc dětí v  historii samostatné republiky

Česká republika má 10 milionů 467 tisíc obyvatel. Za uplynulý rok tak počet lidí žijících v Česku stoupl zhruba o osmdesát šest tisíc. Důvodem je prodloužení průměrného dožitého věku, příchod cizinců a především vyšší porodnost. Loni se v Česku narodil rekordní počet dětí - téměř sto dvacet tisíc, nejvíc v historii samostatné republiky. Odborníci ale do budoucna očekávají opět pokles.

|Lenka Šumová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška |Zprávy z domova

Ústecká ODS projde personálním auditem, čelí podezření o nabírání fiktivních členů

Kdo a proč se stal členem ODS, to se pokusí zjistit občanští demokraté na Ústecku. Právě dnes tamní místní sdružení začíná dělat personální audit kvůli pochybnostem o náboru takzvaných černých duší těsně před stranickým kongresem, na kterém se rozhodovalo o novém vedení ODS. Do Ústí k vůli tomu přijedou lidé z pražské hlavní kanceláře ODS.

Nový jízdní řád Českých drah přinese změny v počtu vlakových spojů

|Pavel Otto |Zprávy z domova

Nové rychlíky na většině důležitých tras v Česku, včetně spojů na trati mezi Prahou a Brnem. Nové noční expresy třeba do Bazileje nebo Amsterodamu. To jsou změny, se kterými od 9. prosince počítá nový jízdní řád Českých drah. Dotkne se také regionálních tratí - jejich počet se v některých krajích sníží. Spolu s novým jízdním řádem začne platit i nový tarif, který kromě vyššího komfortu přinese cestujícím i zdražení zákaznického jízdného.