podomní prodejci

|Kateřina Pichalová |Zprávy z domova

Dealeři energií lákají zákazníky na žárovky za korunu. Dárek se ale může prodražit

Někteří podomní prodejci energií používají na zákazníky nový trik. Ke smlouvě o změně dodavatele energie nabízejí za symbolickou sumu úsporné LED žárovky. Pokud ale zákazník odstoupí od smlouvy, firma si za tyto žárovky naúčtuje až tisíce korun a vymáhá je. Na brněnské Sdružení obrany spotřebitelů se obrátily desítky nespokojených lidí.

|Vlasta Gajdošíková |Regiony

Pošťáci jsou nucení k podomnímu prodeji. Vedení pošty tvrdí, že jde pouze o informování

Poštovní doručovatelé jsou v kleštích. Při roznášce dopisů musí lidem nabízet i takzvané doplňkové zboží. Pokud ho neprodají dost, nedostanou vyplacenou část pohyblivé složky mzdy. Některá města a obce ale podomní prodej na svém území zakázala vyhláškou. Pošťákům tak teoreticky hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Vedení České pošty tvrdí, že o podomní prodej nejde.

|Tomáš Mařas |Regiony

Doksy na Českolipsku zvažují zákaz podomního prodeje. Rozhodnou i obyvatelé v anketě

Omezit podomní prodej se chystají Doksy a to jako teprve druhé město na Českolipsku. O tom, jestli se skutečně letovisko u Máchova jezera dočká změny, nebudou rozhodovat jen zastupitelé. Ti se budou řídit podle názoru obyvatel města, pro které radnice připravila anketu. V ní se mají lidé vyslovit do konce února, jestli jim podomní prodejci vadí, nebo ne.

|Jitka Englová |Regiony

Na nekalé praktiky podomních prodejců a předváděcích akcí upozorní seniory seminář

Oklamaných seniorů neubývá. A to navzdory tomu, že se o nekalých praktikách na předváděcích akcích i při podomním prodeji mluví čím dál častěji. Například v září po předváděcí akci v Přešticích přišla od seniorů na policii hned dvě trestní oznámení. Starší muž prý musel podepsat smlouvu a koupit vysavač za 30 tisíc korun a 82letou ženu prodejce dokonce prý fyzicky napadl. A aby se podobné případy neopakovaly, koná se dnes na krajském úřadě v Plzni pro seniory tematický seminář.

|Petr Sehnoutka, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Pošťáci musí lidem nabízet různé produkty, jinak jim hrozí sankce

Pošťáci musí lidem vedle doručování dopisů také nabízet bankovní účty, životní nebo penzijní pojištění od jiných společností, a to i při roznášení pošty. Někde už takové nabízení produktů chtějí trestat jako zakázaný domovní prodej. Pošťáci ale produkty nabízet musejí, jinak jim hrozí sankce. Okruh jejich klientů je však stále stejný a nemají už komu co prodat. Mnozí z nich tak jen proto, aby splnili plán, dělají kontraproduktivní kroky.