podvody

podvody v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Podvody v chráněné dílně: vedoucí inkasovaly desítky milionů za mzdy invalidů, soud zamítl odvolání

Za dotační podvody týkající se neoprávněného čerpání desítek milionů korun na mzdy invalidů si trojice žen z ostravské chráněné dílny Třezalka Candle definitivně odpyká sedm let a 5,5 roku vězení. Odvolání žen, kterým usilovaly především o zmírnění trestu, v úterý zamítl olomoucký vrchní soud. Podle rozsudku firma ve velkém fiktivně vytvářela pracovní místa pro zdravotně postižené, od úřadu práce neoprávněně získala 64 milionů korun. Soud zároveň potvrdil rozhodnutí o zrušení firmy.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

O dotačních miliardách na severu rozhodovali Novák s Ježkem. Oslovovali je Kapitán a Pan velkomožný, píše policie

Aniž měli jakýkoliv oficiální vztah k dotačnímu úřadu, určovali Alexandr Novák a Daniel Ježek, kdo si na severu a západě Česka sáhne na evropské miliardy. Podnikatelé podle policie vystavěli rozsáhlý a důmyslný propletenec, do něhož zahrnuli přední regionální politiky a úředníky. Ti jim pak bez nejmenších výhrad, opět podle policejní verze příběhu, šli na ruku a plnili jejich příkazy. Jak zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, takto údajně ovlivnili přes 500 dotačních projektů.

Kominíci varují před potulnými 'kolegy'. Využívají důvěřivosti lidí a vnucují předražené služby

|Stanislav Janalík |Zprávy z domova

V Moravskoslezském kraji se objevují firmy, které zneužívají poptávku po kominických službách. Při revizi i kontrolách komínů a kotlů zkoušejí domkaře přesvědčit, že potřebují novou komínovou vložku. Podle odborníků ale často jen chtějí využít důvěřivosti lidí, kterým vnucují předražené opravy.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Za údajné podvody při stavbě solární elektrárny Ševětín je obviněno 5 lidí. Škoda je 100 milionů

Policejní útvar ÚOOZ stíhá celkem pět lidí kvůli podvodu v kauze výstavby solárního parku Ševětín. Obviněni jsou dva lidi z elektrárenské firmy ČEZ a tři lidi z dodavatelských firem. Při stavbě solární elektrárny, kterou si od nich objednal polostátní ČEZ, si měli podle policie neoprávněně naúčtovat takzvané vícepráce za téměř 100 milionů korun. Pokud se u pětice podezřelých vina prokáže, hrozí jí až desetileté vězení.