podvody

| ČTK |Zprávy z domova

Podvody v chráněné dílně: vedoucí inkasovaly desítky milionů za mzdy invalidů, soud zamítl odvolání

Za dotační podvody týkající se neoprávněného čerpání desítek milionů korun na mzdy invalidů si trojice žen z ostravské chráněné dílny Třezalka Candle definitivně odpyká sedm let a 5,5 roku vězení. Odvolání žen, kterým usilovaly především o zmírnění trestu, v úterý zamítl olomoucký vrchní soud. Podle rozsudku firma ve velkém fiktivně vytvářela pracovní místa pro zdravotně postižené, od úřadu práce neoprávněně získala 64 milionů korun. Soud zároveň potvrdil rozhodnutí o zrušení firmy.

O dotačních miliardách na severu rozhodovali Novák s Ježkem. Oslovovali je Kapitán a Pan velkomožný, píše policie

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Aniž měli jakýkoliv oficiální vztah k dotačnímu úřadu, určovali Alexandr Novák a Daniel Ježek, kdo si na severu a západě Česka sáhne na evropské miliardy. Podnikatelé podle policie vystavěli rozsáhlý a důmyslný propletenec, do něhož zahrnuli přední regionální politiky a úředníky. Ti jim pak bez nejmenších výhrad, opět podle policejní verze příběhu, šli na ruku a plnili jejich příkazy. Jak zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, takto údajně ovlivnili přes 500 dotačních projektů.

|Stanislav Janalík |Zprávy z domova

Kominíci varují před potulnými 'kolegy'. Využívají důvěřivosti lidí a vnucují předražené služby

V Moravskoslezském kraji se objevují firmy, které zneužívají poptávku po kominických službách. Při revizi i kontrolách komínů a kotlů zkoušejí domkaře přesvědčit, že potřebují novou komínovou vložku. Podle odborníků ale často jen chtějí využít důvěřivosti lidí, kterým vnucují předražené opravy.

Za údajné podvody při stavbě solární elektrárny Ševětín je obviněno 5 lidí. Škoda je 100 milionů

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Policejní útvar ÚOOZ stíhá celkem pět lidí kvůli podvodu v kauze výstavby solárního parku Ševětín. Obviněni jsou dva lidi z elektrárenské firmy ČEZ a tři lidi z dodavatelských firem. Při stavbě solární elektrárny, kterou si od nich objednal polostátní ČEZ, si měli podle policie neoprávněně naúčtovat takzvané vícepráce za téměř 100 milionů korun. Pokud se u pětice podezřelých vina prokáže, hrozí jí až desetileté vězení.

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

ERÚ upozorňuje na podvody u dodávek energií. Týká se to stovky obcí po celé republice

Asociace nezávislých dodavatelů energií upozorňuje na podvody u dodávek elektřiny a plynu. Případ se týká stovky obcí a měst po celé republice. Ty totiž uzavřely smlouvu se společností Energie pod kontrolou, která ale bez jejich souhlasu převedla všechny závazky na firmu Energie Pro. Navíc za nevýhodných podmínek. Případu se proto začal věnovat i Energetický regulační úřad.

|Andrea Čánová |Regiony

Za podvody se zaměstnáváním invalidů poslal ostravský soud do vězení trojici žen

Ostravský soud poslal do vězení trojici žen z chráněné dílny Třezalka Candle za podvody při získávání dotací na zaměstnávání invalidů. Obžalovaným vyměřil tresty od 5,5 do 7 let. Podle rozsudku obelhaly úřad práce, který jim dával peníze na platy postižených. Desítkám invalidů však dávaly jen zlomek mzdy a práci jim nezajistily. Státu vznikla škoda přesahující 64 miliónů korun.

|Jaroslav Plašil, Jakub Knoll |Tenis

Australian Open ve stínu sázkařské kauzy. Nechápu, proč obviňují bez důkazů, zlobí se Ivanišević

Tenisovému světu i nadále vládne Novak Djokovič. Osmadvacetiletý Srb i na Australian Open v Melbourne ukázal, jak moc je v současné době dominantní. Až může leckomu připadat aktuální éra 'nudná' vzhledem k výkonnostnímu rozestupu žebříčkové jedničky a těch ostatních. Najít opravdu silné téma v dnešní situaci může být i pro respektovaná velká média stále složitější.

|Pavel Sedláček |Regiony

Zlínský právník Holomek dostal za podvody devět let a zákaz činnosti

Krajský soud ve Zlíně dnes uložil někdejšímu zlínskému advokátovi Milanu Holomkovi devět let vězení. Navíc mu na deset let zakázal advokátní činnost. Sedmapadesátiletý muž se podle obžaloby dopustil podvodů se škodou přes 233 milionů korun. Holomek, jehož Česká advokátní komora vyškrtla ze svých řad, vinu odmítá. Podle něj nešlo o podvod, ale o obchodní záležitost.