podzemní voda

Voda zatím nezdraží, Brabec stáhl spornou novelu. ČSSD ji prý zneužila v kampani

| ČTK, Václav Rokyta |Zprávy z domova

Poplatky za vodu se zatím zvyšovat nebudou. Ministerstvo životního prostředí stahuje ze zítřejšího jednání vlády novelu zákona o vodách, která měla čerpání zdražit až o 17 procent. Proti návrhu se nedávno postavily Svaz měst a obcí, Sdružení oboru vodovodů a kanalizací i odbory. S návrhem na zvýšení poplatků za odběr podzemní vody nesouhlasil ani premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

|Blanka Mazalová |Regiony

Stát chce zdražit podzemní vodu. Změnu by mohla pocítit většina obcí na Olomoucku

Ministerstvo životního prostředí chce výrazně zvýšit poplatky za vypouštění odpadních vod i využívání podzemních zdrojů pitné vody. Počítá s tím návrh nového zákona o vodách. V Olomouci, která je na podzemních zdrojích závislá, by zdražení vody pocítili její obyvatelé i rozpočet města. Ministerstvo životního prostředí výhrady odmítá. Argumentuje, že ceny neporostou skokově, ale postupně v následujících šesti letech.

|Gabriela Hauptvogelová |Technologie

V ústecké Spolchemii zkoušejí k čištění podzemních vod novou nanotechnologii

Ve Spolchemii v Ústí nad Labem odborníci testují nové nanotechnologie k čištění podzemních vod. Podobných "zkušebních" míst je v Evropě sedm a dvě jsou právě v areálu chemičky. Že železité částice rozkládají toxické látky, zjistili výzkumníci už v laboratořích. Teď musejí přijít na to, jak látku co nejlépe dostat do země, aby byla co nejúčinnější, tedy aby se dostala k podzemní vodě.