Tento týden bude v Česku převládat počasí s proměnlivou oblačností, místy s přeháňkami, které budou na horách přecházet do sněžení. Postupně se mírně ochladí.
V pondělí bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu. Ve vyšších polohách mohou mít nárazy větru rychlost až 90 km/h. A podobně větrno bude i v dalších dnech.
Říjnové teploty na jihu Moravy již několikrát překonaly dosavadní maxima a teplo bude i v příštích dnech. V sobotu bude 19 až 22 stupňů Celsia, v neděli mezi 14 a 18 stupni.
Noční teploty se pohybovaly většinou mezi plus dvěma až minus dvěma stupni Celsia na většině území Česka. V dalších dnech by se mělo oteplit. V noci na čtvrtek mohou teploty ještě klesnout k nule.
O víkendu se pak opět mírně ochladí a místy zaprší. Nejnižší noční teploty mohou v týdnu klesat dokonce až pod nulu. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nad 20 stupňů se teploty v Česku dostanou ještě v nadcházejících třech dnech. Ve čtvrtek bude zataženo, ale v pátek a sobotu by opět mohla být pokořena hranice 25 stupňů Celsia.
Celý týden bude obloha jasná či polojasná, předpověď pro příští dny nepočítá s deštěm. „Slunečné a suché počasí by mělo vydržet minimálně do první poloviny dalšího týdne,“ uvedli meteorologové.
Za 60 let se průměrně podzimní teploty zvýšily každé desetiletí o 0,2 stupně Celsia, což odpovídá nárůstu teploty o 1,2 stupně, upřesnil klimatolog hydrometeorologického ústavu Pavel Zahradníček.
Pracovníci záchranné stanice ve Vrchlabí apelují na lidi, aby nepřinášeli každého ježka, kterého najdou. Rozhodující je váha, ve stanici přijímají ježky okolo 120 gramů a menší.
Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích roste, což může opět vést k restrukturalizaci lůžkových oddělení. Většina nemocných však intenzivní pomoc lékařů potřebuje jen krátkodobě.
„Pondělní maxima se budou pohybovat kolem 16 stupňů Celsia, od úterý se ochladí a na hřebenech hor se uprostřed týdne znovu objeví sněhové vločky,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.
Ve čtvrtek teploty vystoupají na 12 až 16 stupňů Celsia, v dalších dnech až do neděle předpověď hlásí teplotní maxima vždy o jeden stupeň výše každý den. Přízemní mrazíky by se mohly objevit v pátek.
„Současná aktualizace vakcín je nastavena na omikron BA.1. Do dvou tří týdnů přijde úprava pro omikron BA.4 a BA.5,“ vysvětluje v rozhovoru Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.
Podle modelových propočtů ekonomického institutu IW velké, budou podnikatelé na podzim muset propouštět. Stačí k tomu, když ceny energií dál prostou, což je podle německé vlády zatím nevyhnutelné.
Riziko hospitalizace seniorů nakažených variantou omikron po dvou dávkách očkování kleslo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky z února o 87 procent, proti nákaze o polovinu.
„Letošní podzim se svojí průměrnou teplotou zařadil na 14. až 16. místo z 247 dosavadních podzimů od roku 1775, a tak se pohodlně vešel mezi deset procent nejteplejších podzimů,“ uvedli meteorologové.
Na podzim jsou náhlé změny počasí častější než třeba v létě. Zatímco někoho výkyvy teplot nebo tlaku vzduchu neovlivňují vůbec, jiní je vnímají velmi citelně. Vědci je označují za meteosenzitivní.
„Teploty klesnou na plus dva až minus dva stupně Celsia ve dvou metrech nad zemí. V přízemní vrstvě pak mohou teploty klesat ještě o pět až sedm stupňů Celsia,“ řekl pro Radiožurnál meteorolog.
Pokud se školy v září rozhodly pro využití antigenních testů, dodal jim je stát. Pokud chtěly přesnější PCR testy, musely si je zajistit samy, ministerstvo školství jim pak na ně přispívalo.
Slunce večer vstoupí do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den bude stejně dlouhý jako noc.