pohádky

pohádky v textech na iROZHLASU

|Ondřej Bouda, kov |Film

O rasismu se mluví i u pohádek. Tom a Jerry obsahují varování, mění se Pippi

Kreslený seriál Tom a Jerry si lidé v Americe pustí na internetové televizi nově jen s varováním, že může obsahovat rasistické a etnické předsudky, které kdysi byly ve společnosti rozšířené. Problematická je postava černošské služky Mammy Two Shoes, která se v některých dílech objevuje. A není to jediná pohádka, kterou provázejí diskuse o rasismu.

|Michaela Vetešková |Literatura

Reportérka Vetešková přečte dětem pohádky na Letní Letné, natočí s nimi i reportáž

Číst knížky není nuda, dokazují každý den autoři dětských pohádek na festivalu Letní Letná. Lidé z Českého rozhlasu na pražské letenské pláni rozbili stan a zvou tam děti a jejich rodiče, aby čtení pohádek nejenom poslouchali, ale aby si o kouzelných příbězích i povídali. Dnes v půl třetí cirkusové šapitó zaplní postavičky z pohádkových knížek: Jak maminka vylezla na věž a Jak maminka vylezla na strom. Jejich autorkou je reportérka Českého rozhlasu Michaela Vetešková.

|Jitka Benešová, Eva Presová |Film

Do kin přichází animovaný rodinný film Autopohádky

Do kin právě dnes vstupuje nový animovaný rodinný film. Celovečerní snímek Autopohádky je sestavený ze čtyř animovaných epizod a hrané části, která vše spojuje a vytváří rámec příběhu. Každá z pohádek je zpracována jinou technikou, jiným výtvarným stylem a také jiným tvůrčím týmem. Písničky k filmu vymyslela, nahrála a nazpívala skupina Chinaski.