Paliva jsou dražší než před rokem. Podle analytiků šlo zvýšení cen očekávat. Nejlevnější jsou pohonné hmoty v Královéhradeckém kraji, nejdražší naopak v Praze.
Pohonné hmoty v Česku po krátkodobém zdražení na začátku roku zlevňují druhý týden po sobě. Navzdory více než dvouměsíčnímu poklesu cen jsou ale pohonné hmoty stále dražší než ve stejnou dobu loni.
Benzin i nafta postupně zlevňují od druhé poloviny října, kdy byla průměrná cena Naturalu 95 téměř 43 Kč/l a u dieselu nad 47,30 Kč/l. Natural 95 je tak nyní už jen o osm haléřů dražší než před rokem.
„Každá z automobilek má program v elektromobilitě nebo i vodíkové mobilitě, ale zatím se spíše zkouší v počtech jednotek kusů tato vozidla nasazovat,“ upozorňuje tajemník sdružení ČESMAD Bohemia.
Benzin byl podle dat společnosti CCS naposledy levnější letos 7. února, tedy před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Tehdy za něj řidiči dali v průměru 36,65 koruny za litr.
Litr nejprodávanějšího bezinu Natural 95 je o 62 haléřů levnější než před týdnem a nyní stojí 41,38 korun. Nafta zlevnila o 1,5 koruny a litr stojí 44,49 korun.
Pohonné hmoty začaly zdražovat na začátku října po zvýšení spotřební daně z benzinu. Cena Naturalu 95 se dostala na nejvyšší hodnoty od začátku srpna, nafta je nejdražší zhruba od poloviny července.
Pohonné hmoty v Česku jsou kvalitnější než v okolních státech, píše Mf Dnes. A regály s cukrem zejí prázdnotou, informují Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Nejvíc jsou stávkou postiženi obyvatelé žijící mimo velká města. Zde prakticky neexistují autobusové nebo železniční spoje, protože Francie po desetiletí propagovala osobní dopravu autem.
„Tlak na trhu by měl zajistit to, že růst bude nějak pokračovat. Pokud bych teď mohl něco poradit, jeďte natankovat. Není na co čekat,“ upozorňuje analytik Jiří Tyleček.
Stávka francouzských rafinérii zesiluje. Do protestu za zvýšení platů se zapojili další odboráři. Kolik čerpacích stanic se potýká s problémy se zásobováním? A jak chce situaci řešit vláda?
V minulém týdnu se cena benzinu dostala na nejnižší úroveň od vypuknutí války na Ukrajině. Na začátku října se však spotřební daň vrátila na 12,84 koruny za litr, analytici tak tento vývoj očekávali.
Benzinu se nynější novela netýká. Spotřební daň z této pohonné hmoty se vrátí z nynějších 11,34 koruny na původní částku 12,84 Kč na litr od letošního října.
Natural 95 začal v České republice zvolna zlevňovat začátkem prázdnin, tehdy se průměrná cena blížila 48 korunám za litr, což byla nejvyšší úroveň vůbec.
Přes čtyři desítky krádeží pohonných hmot evidují policisté na území Jihočeského kraje. Je to o třetinu víc než za celý loňský rok. Kriminalisté se shodují, že za nárůst můžou vysoké ceny paliv.
Navzdory zlevňování jsou paliva v Česku nadále podstatně dražší než před začátkem války. Těsně před zahájením invaze 24. února stál benzin průměrně 37,43 koruny a nafta 36,39 koruny.
Ceny paliv se v Česku se dlouhodobě pohybují kolem 45 korun za litr. Jak ušetřit? Lektor úsporné jízdy Tomíšek zdůrazňuje, že základem je plynulá jízda.
Litr Naturalu 95 se nyní prodává u čerpacích stanic v průměru za 46,91 Kč, před týdnem byl o 69 haléřů dražší. O 63 haléřů na litru zlevnila také nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 47,14 Kč.
Z jednotlivých potravin se výrazně zvýšily například ceny mouky, a to o téměř 70 procent. Chleba zdražil o 28,6 procenta, drůbeží maso o třetinu a polotučné trvanlivé mléko o 42,3 procenta.
Ceny paliv rostou i přes opatření přijatá vládou. Ministerstvo financí uvádí, že z kontroly cen vychází, že důvodem je růst cen na burze v Rotterdamu, nikoliv rostoucí marže u pohonných hmot.
Litr nafty bude nyní stát 13,08 kuny (v přepočtu 43,03 koruny), benzin pak 13,50 kuny (v přepočtu 44,41 koruny). Sleva se týká základních typů pohonných hmot, nikoliv prémiových značek.