pohostinství

Klubové pivnice nahrazují klasické hospody. Vyhnou se EET i zákazu kouření

|Kristýna Guryčová |Zprávy z domova

Pivo bez účtenky, členské příspěvky a komorní atmosféra. Tak ve zkratce vypadají tzv. klubové pivnice, které na vesnicích i ve městech nahrazují klasické hospody. Nevztahuje se na ně elektronická evidence tržeb (EET) ani zákaz kouření, který začne platit letos v květnu. Jen Klub labužnických pohodářů má přes 7000 členů sdružených v 62 klubovnách po celém Česku.

|Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová |Regiony

Bruntál bojuje proti rušení nočního klidu. Bary musí zavírat o půlnoci

Restaurace v Česku se s příchodem teplých dnů potýkají s každoročním náporem zákazníků, někde ale o noční život očividně příliš nestojí. V Bruntále například platí od jara vyhláška omezující provoz pohostinských zařízení. Ve všední den začíná zákaz o půlnoci a v pátek a v sobotu ve dvě ráno. Nespokojení majitelé podniků i jejich hosté proto sepsali petici. Mají prý už stovky podpisů. Vedení města ale tlaku zatím odolává.

|Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Podle provozovatelů pohostinství by zákaz kouření omezil svobodu podnikání

Víc než polovina tuzemských restauratérů si nepřeje úplný zákaz kouření v jejich podnicích. Považovali by ho dokonce za omezení svobody podnikání. S návrhem na vyloučení cigaret z barů, hospod a restaurací přišel poslanec Boris Šťastný. Podle něj mají na čistý vzduch nárok zaměstnanci zmíněných podniků i jejich návštěvníci. A podobně to vidí i veřejnost. Podle posledních průzkumů podporuje zákaz kouření na 70 procent respondentů. Před čtyřmi lety jich byla polovina.

ČOI: Dejte si pozor! České restaurace šidí!

|Zuzana Walterová, Jan Bumba |Zprávy z domova

V řadě českých restaurací bychom se prý měli mít stále na pozoru. Upozornila na to dnes Česká obchodní inspekce. Nesrovnalosti zjistila při lednové kontrole tří stovek pohostinství. V celé třetině případů buď neseděl účet, nebo bylo ošizené jídlo a pití. Pokuty ale ČOI rozdala malé - celkem asi osmdesát tisíc korun.