Martin Úbl zdolal mnoho náročných a dlouhých tras po celém světě. Doporučuje mít v mobilním telefonu nainstalovanou aplikaci Záchranka a využít ji při vážnějších úrazech.
Čtyři stovky hodinek rozdali žákům základních škol odborníci z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Někteří se pro chození nadchli a i v době pandemie trhají rekordy.
Podle přednosty Rehabilitační kliniky a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Motole Pavla Koláře se nedostatek fyzické aktivity odráží i na psychice dětí.
Udržet se v domácí karanténě v kondici. To je důvod, proč mnoho z nás začalo pravidelně cvičit. Na co by ale nikdo neměl při pohybové aktivitě zapomínat, je dostatečné protažení.
Preventivní kontroly policisté nechystají, nejsou podle nich navíc účinné. Odůvodnění, že někdo jede na nákup, k příbuzným nebo z práce, se těžko ověřují.
Pohyb je způsob, jakým naše tělo mluví. A to, co říká, bychom neměli brát na lehkou váhu. Alespoň to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká vynikající český fyzioterapeut Pavel Kolář.
Dnes a denně jsme bombardováni nespočtem reklam na nejrůznější preparáty, které komukoliv zaručují pevné zdraví a skvělou fyzičku. Při troše dobré vůle si tedy naordinujeme přesvědčení, že nějaké debaty o rekreačním sportování můžeme bez výčitek svědomí ignorovat. A co na to lékař?
Češi dbají na své zdraví. Alespoň podle nejnovějšího průzkumu společnosti GfK. Často sportují a zajímají se také o zdravé stravování. Podle České asociace Sport pro všechny mají tuzemští sportovci rádi cyklistiku, lyžování nebo třeba míčové sporty a utrácí za ně několik stovek měsíčně. Sportovní vybavení také stále častěji vybírají jako dárek pro své blízké.
Méně sedět u počítače a více chodit, to je rada lékařů a fyzioterapeutů z olomoucké fakulty tělesné kultury. Jako jediná v Česku se zabývá výzkumem pohybové aktivity dětí a dospělých. Z jejích výzkumů čerpají prestižní mezinárodní instituce, třeba Světová zdravotnická organizace nebo Světová banka.
Skoro čtvrtina dětí letos nastupuje do školy s nadváhou. Z průzkumů to zjistila iniciativa Vím, co jím a piju, která proto společně se Státním zdravotním ústavem připravila nový projekt Fandíme zdraví. Cílí na školy a rodiče, kterým nutriční specialisté zdarma poradí, jak dodržovat zdravou výživu a víc se hýbat. Do dvouleté kampaně, kterou podpořilo hlavní město a ministerstvo zdravotnictví, se od září zapojilo už prvních 16 škol z Prahy, středních a jižních Čech.
Lidé, kteří ochrnuli po celém těle, mají zase o něco větší naději, že se jednou budou moci opět hýbat. Může za to zařízení, které pomocí mozkového implantátu pomohlo vůbec poprvé člověku s celkovým ochrnutím těla opět pohnout rukou. Výzkumný lékařský tým ze státní univerzity v Ohiu vyvinul techniku nervového bypassu, díky které se jim u ochrnutého pacienta podařilo opět přenést povel z mozku do svalů.
Přibližně každému druhému Čechovi hrozí riziko kardiovaskulárního onemocnění. Téměř polovina české populace má totiž zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, vyplývá to z celoplošného průzkumu v rámci programu Zdraví národa. Vysoká hladina cholesterolu přitom zvyšuje riziko onemocnění jako je infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda.
České děti mají nedostatek pohybu, volný čas tráví u počítače a vynechávají snídaně i večeře s rodinou. Nad evropským průměrem jsou také v pití alkoholu, kouření cigaret a marihuany. Vypovídají o tom aktuální data největší evropské studie, která mapuje životní styl mladé generace. Zkoumala 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa.
Nedostatek pohybu údajně zabije v Evropě dvakrát víc lidí než nadváha. Vyplývá to z rozsáhlé studie, na které pracovali experti z cambridgeské univerzity 12 let. Sledovali přitom víc než 300 tisíc lidí.
Ministerstvo školství se zaměří na zdravotní stav českých dětí. Podle úřadu jsou totiž obéznější než jejich vrstevníci v evropských zemích. Ke zlepšení jejich stravování a pohybu má pomoci program Zdravý životní styl.
Dvě hodiny denně tráví české děti u počítače nebo televizní obrazovky. Tři čtvrtiny z nich si nenajdou ani hodinu denně na sport. Praha chce tento negativní trend změnit a ke sportování chce přivést co nejvíce dětí a teenagerů. Celý měsíc září proto mohou zdarma navštívit pražské sportovní kluby a vybrat si tu aktivitu, která je bude nejvíc bavit.
Mají děti zájem a chuť hýbat se? Tahle věčně zelená otázka by se měla týkat nejen sportovně talentovaných jedinců, ale pokud možno i těch dětí školou povinných, na jejichž postoji k jakékoliv pohybové aktivitě se postupující civilizace velmi neblaze podepisuje. A právě takto uvažujících žáků vůbec není málo.
Evropská komise by mohla začít hlídat, jestli Němci na svém území neprovádějí neoprávněné kontroly českých řidičů. Europoslanci dnes totiž ve Štrasburku schválili nová pravidla pro takzvaný schengenský prostor bez hraničních kontrol.
Krása a zdraví jsou hodnoty, které si společnost cení v každé době. Většině mladých záleží na tom, jak vypadají. Starším zase nebývá lhostejná hladina cukru v krvi. Přesto se počty obézních lidí zvyšují, stejně jako počty lidí s cukrovkou. Obezita zůstává jednou z nejvíce nebezpečných civilizačních nemocí, mnohem hůře léčitelnou, než je obávaná rakovina.
Dnes si připomínáme Světový den Parkinsonovy choroby. Ročně u nás lékaři diagnostikují tuto nevyléčitelnou nemoc u více než tisícovky lidí. Světový den připadá na výročí narození britského lékaře Jamese Parkinsona, který tuto neurologickou chorobu jako první popsal. Při té příležitosti organizují pacienti řadu akcí. Jedním z cílů setkání je i domluva na pokračování 6. ročníku Parkinsoniády, která má rok od roku stále více účastníků.
Pouze jeden z dvaceti Čechů pravidelně cvičí. Mladší generaci mohou být příkladem starší lidé, kteří od dětství sportují a zápal pro pohyb jim vydržel. Takoví chodí třeba každou středu do Sokola v pražských Vršovicích na kondiční hodinu seniorů.
Za jarní nachlazení často můžou výkyvy počasí ale i špatná imunita. Chcete-li ji posílit, zaměřte se na zdravý životní styl, dostatek spánku, pravidelný pohyb a pestrou stravu. Zbytečné naopak může být dlouhodobé užívání multivitaminů.
|Zuzana Vlčková, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková|Zprávy z domova
Už několik měsíců sleduje poštovní doručovatele jejich zaměstnavatel pomocí GPS navigace. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů se ale Česká pošta bezdůvodně dopouští krácení osobních práv svých zaměstnanců.
Nedostatek cvičení a pohybu obecně totiž způsobuje ve světě stejný počet předčasných úmrtí jako kouření. Vyplývá to ze studie, kterou odborníci zveřejnili před začátkem letní olympiády.
Francie zvažuje možnost pozastavit schengenské dohody o volném pohybu osob mezi signatářskými zeměmi Evropské unie. Podle světových agentur to uvedl nejmenovaný zdroj úřadu prezidenta Nicolase Sarkozyho.