poklad

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Po roce průtahů se začne kopat u polského Valbřichu. Násep má skrývat nacistický zlatý vlak

Po skoro roce administrativních průtahů začnou v úterý hledači pokladů vykopávat násep u trati z Wroclawi do Valbřichu, ve kterém se podle nich od druhé světové války ukrývá legendární zlatý vlak. Ten má být podle odhadů naložený zlatem nebo zbraněmi, které tam ustupující nacisté schovali před Rudou armádou. Na výkopech bude pracovat celkem 50 lidí.

|Lenka Kratochvílová |Historie

Dřevohostice vystaví stříbrné mince z roku 1620, poklad našel v lese mladý archeolog

Stovky let ležel v Dřevohosticích na Přerovsku poklad. Jde o desítky stříbrných mincí německé a slezské ražby - konkrétně krejcary a tolary. Kdo je v lese zakopal, zapomněl nebo schoval, se už nikdy nedovíme. Náhodou je tam našel amatérský archeolog a jako správný patriot se dohodl s místním starostou, že mince vystaví na radnici.

|Ivan Holas |Historie

Moravské zemské muzeum vystavuje torzo Boskovického pokladu. Většina byla rozprodána

Pokladem nedozírné historické ceny mohl být čtyři roky starý nález džbánu se šesti kilogramy stříbrných mincí. Majitelé ho zakopali zřejmě ve 40. letech 17. století v lese nedaleko Boskovic. Poklad nalezli soukromí hledači a většinu mincí rozprodali. Poté, co na ně přišla policie, zbytek zabaveného pokladu propadl Jihomoravskému kraji. Nyní je vlastníkem Moravské zemské muzeum a až do začátku příštího roku si jej tam můžete prohlédnout na nové výstavě.