Poláci

|Vít Pohanka, Filip Harzer |Zprávy ze světa

V Bruselu se rozhodne o budoucnosti Tuska. Reprezentuje i vás, Čechy a Slováky, říkají Poláci

V Bruselu se ve čtvrtek rozhodne o novém šéfovi Evropské rady, tím je dosud bývalý polský premiér za stranu Občanská platforma Donald Tusk, který pravděpodobně svou funkci znovu obhájí. A zatímco současná vláda Práva a spravedlnosti se postavila proti svému krajanovi Tuskovi a chce na jeho místo europoslance Jacka Saryusze-Wolského, většina Poláků by si podle průzkumu Tuska v Bruselu přála i pro druhé období.

|Kristina Roháčková |Film

Papeže s mečem na tygrovi jsem vymyslel já, možná to Poláci přijmou jako oficiální znak, směje se tvůrce seriálu Kosmo

Satirický seriál Kosmo dobývá Polsko. Scéna, kde čtvrtinový Polák v roli Jakuba Žáčka prosí o pomoc posádku polské rakety, se už několik dní šíří polskými sociálními sítěmi. Pětidílná série se přitom v zemi oficiálně nevysílá. Tvůrce seriálu Tomáš Baldýnský to bere s humorem sobě vlastním, když říká, že pokud tahle kauza způsobí, že si některá z polských televizí seriál nakonec koupí, tak to bude „samozřejmě hezké“.

|Radka Nováková |Zprávy ze světa

Polská ambasáda v Londýně vyzývá krajany: Zločiny z nenávisti hlaste policii. Nejhůře je v Anglii

Za poslední měsíce poskytla polská ambasáda v Londýně, Manchesteru a Edinburgu pomoc ve 31 případech pronásledování, které lidé polské národnosti oznámili jako zločin z nenávisti. Jestli jsou tyto incidenty opravdu projevem xenofobie, rozhodne policejní vyšetřování. Vyplývá to ze zprávy polského velvyslanectví v Londýně.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Nervozita opadá. Vypjatá atmosféra po brexitu se uklidňuje, tvrdí 'britští' Poláci

Výsledek červnového unijního referenda byl pro početnou polskou komunitu v Británii Jobovou zvěstí. Nejistota ohledně vlastní budoucnosti ve Spojeném království byla veliká. Právě Poláci se navíc v prvních dnech po hlasování stali terčem několika xenofobních útoků. Situace se ale postupně uklidnila, a dnes většina Poláků tvrdí, že se pro ně asi nic moc nezmění.

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Jsem teď rozpolcená a přemýšlím o tom, jestli v Británii dál zůstat, říká Polka Kasia

Protipolské letáky, vulgární nápisy na fasádě Polského kulturního centra v Londýně a další projevy nenávisti. I to jsou aktuální nálady v Británii, kterým dalo průchod referendum o brexitu. Za incidenty se včera v parlamentu omluvil odstupující britský premiér David Cameron. Hovořil i s polskou premiérkou Beatou Szydłovou, kterou uklidňoval. Polská menšina v Británii je nejpočetnější z celé EU a brexit vnímá s obavami.

|Ondřej Vaňura, mka |Regiony

Od zahraničních řidičů se v Královéhradeckém kraji daří vymoci jen pětinu uložených pokut

Dopravní policisté v Královéhradeckém kraji se více než na jiných místech setkávají se zahraničními řidiči. Regionem totiž vede jedna z nejvytíženějších silnic v Česku. Po hlavním tahu z Hradce Králové na Náchod a hraniční přechod s Polskem jezdí denně stovky cizinců především z východní Evropy. Často neuniknou pozornosti dopravních hlídek.