„V noci riziko stoupá, když se na ní ocitne nevyspalý a nezkušený řidič, který navíc jedním okem sleduje oblohu,“ řekl superintendant Jóhannes Sigfússon z Akureyri na severu Islandu.
Čína posiluje svou mocenskou pozici na Islandu. Proto zde začala stavět vědeckou základnu, kde mají společně čínští a islandští vědci zkoumat polární záři. Peking se dlouhodobě snaží mít co nejlepší vztahy s Reykjavíkem.
Takzvané polární záře bývají někdy k vidění i mimo polární oblasti. Naposledy před třemi dny ve Skotsku nebo dokonce před Vánocemi a loni v březnu i v Česku. Podle posledních zjištění lze tento jev navíc pozorovat dále od pólů, než se vědci domnívali, a to díky amatérským pozorovatelům.
V noci na dnešek si obyvatelé norského Osla a dalších skandinávských měst mohli užít takzvanou polární záři. V severských zemích to není tak neobvyklé. Polární záři ale mohli zahlédnout také pozorovatelé v Česku.
Nečekaně silná solární bouře dorazila v noci k Zemi. Polární záře, kterou způsobuje elektromagnetické záření, byla viditelná mnohem jižněji, než je obvyklé. Zaznamenali ji i Češi.
Zemi zasáhly částice ze silné sluneční erupce a vyvolaly nejsilnější elektromagnetickou bouři za posledních pět let. Jev byl ale slabší, než se očekávalo a nezpůsobil žádné vážnější problémy.
Slunce vychrlilo v neděli k Zemi tuny plazmatu. Jedním z důsledků této aktivity by mohla být polární záře, kterou by zahlédli i obyvatelé velké části Evropy a i Česka. Někteří ale také varují před poškozením družic.