politický proces

|Ľubomír Smatana |Historie

Studenti práv připomněli politický proces z 50. let se skupinou Stříteský a spol.

Studenti práv v jednací síni Vrchního soudu v Praze věrně zrekonstruovali politický proces z roku 1950 se skupinou Stříteský a spol. Komunistická justice tehdy vykonstruovala nesmyslná obvinění a poslala do vězení 24 lidí z Litomyšle, převážně studenty gymnázia. Oficiálním důvodem bylo spolčení a velezrada, podle historiků šlo o odplatu lidem, kteří se otevřeně postavili proti režimu.

|Ľubomír Smatana |Historie

U Vrchního soudu v Praze proběhne politický monstrproces. Studenti připomenou 50. léta

Pražský vrchní soud si připomene komunistický monstrproces s takzvanou skupinou Stříteský a spol. Dvě desítky studentů z Litomyšle byly v 50. letech minulého století odsouzeny za rozvracení lidově demokratického zřízení. Právě studenti si soudní líčení zopakují. V rámci projektu proti totalitě Mene Tekel se přes den vžijí nejen do role obžalovaných, ale i soudců nebo prokurátora.

|Markéta Bartošová, Martina Maňasová |Historie

Uplynulo 25 let od politického procesu se členy Jazzové sekce

„Nezapomínáme na minulost" je název dnes konané akce, která chce připomenout 25. výročí zatčení členů Jazzové sekce 2. září roku 1986. Komunistický režim se tehdy pokusil obvinit vedení sekce, do kterého patřili Karel Srp, Čestmír Huňát, Joska Skalník, Vladimír Kouřil, Vladimír Drda a další, z vymyšlených kriminálních deliktů. Vykonstruovaný a jednoznačně politický soudní proces v březnu roku 1987 vyvolal vlnu nevole jak u nás doma, tak v zahraničí, a stal se do jisté míry symbolem útlaku komunistického aparátu.

|Lenka Jansová, Miroslav Panuška |Zprávy z domova

Ústavní soud vrací proces s bývalou prokurátorkou Brožovou-Polednovou

Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která se měla podílet na justiční vraždě političky Milady Horákové, neuspěla u Ústavního soudu. Pokračuje tím jeden z nejsledovanějších soudních procesů poslední doby. Brožová-Polednová si ústavním soudcům stěžovala na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého její čin není promlčený.