Blesková zpráva

Šest mrtvých po střelbě v nemocnici v Ostravě

politický vězeň

| moš |Zprávy ze světa

'Nemocnice byla jatka.' Syrští vězni popsali mučení na dohled od Asadova paláce

Pár stovek metrů vzduchem a ani ne dva kilometry po cestě od prezidentského paláce Bašára Asada leží nemocnice 601. Praxi v zařízení, na které v minulosti upozornily hrozivé fotografie, popsalo pro deník Washington Post několik vězňů, kterým se podařilo přežít. Podle nich jsou syrské nemocnice součástí systému na zadržování a likvidaci politických vězňů.

|Martin Dorazín, dab |Zprávy ze světa

‚Špagát‘, hlava v záchodě, bití. V ruských káznicích běžná věc, tvrdí političtí vězni

Když se řekne špagát, někdo si představí kus motouzu, gymnastky zase náročný cvik. V ruské vězeňské hantýrce špagát znamená roztahování člověka za ruce nebo nohy, dokud mu nepopraskají šlachy, svaly nebo žíly. Takové metody prý nejsou v ruských věznicích ničím neobvyklým. Vedení věznice IK-7, kde k těmto případům podle svědků došlo, ovšem nelidské zacházení s vězni popírá. Případem se má zabývat i ruský Vyšetřovací výbor.

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Příběh vězněného kritika Kremlu. Je připravený obětovat své zdraví i život, říká jeho manželka

ROZHOVOR. V Rusku sílí protesty proti údajnému týrání politického vězně Ildara Dadina. Úřady ho v létě poslaly do jedné z nejtvrdších věznic na severu země. V nápravném táboře ho pak údajně tvrdě zbili a mučili. Dadinova manželka oznámila, že její muž dostal epileptický záchvat, zřejmě jako důsledek týrání. S Anastasijí Zotovovou mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín.