politika jednoho dítěte

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Nejsi naše dcera? Příběh jedné adopce a 50 zoufalých rodičů, kteří opustili své dítě

Jako novorozenou ji rodiče odložili u autobusového nádraží. Na rozdíl od jiných měla štěstí, z čínského sirotčince brzy odlétala za oceán v náručí adoptivní matky. Uběhla léta, než se ve svých stopách vydala zpět za největším pátráním svého života. Věděla, že v obří Číně své biologické rodiče nejspíš nenajde. Už ale netušila, že se na její výzvu ozve 50 rodin. Všechny v ten stejný den na stejném místě odložily miminko – a všechny doufaly, že v ní naleznou svou dceru, ztracenou pod tlakem politiky jednoho dítěte. Příběh Jenny Cookové přinesla BBC.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Roďte více dětí, vyzývá Čína mladé komunisty. Země stále čelí demografické krizi

Čínští komunisté v minulosti zakazovali rodinám více než jedno dítě. Nyní ale mají jít sami příkladem a přispět k růstu populace. Úřady v centrální provincii Chu-pej vyzvaly funkcionáře a funkcionářky vládnoucí strany, aby rodili více dětí. Nejlidnatější země světa stále čelí demografické krizi. Čínská politika jednoho dítěte už sice neplatí, manželské páry přesto zůstávají bezdětné nebo mají jen jednoho potomka.

Konec politiky jednoho dítěte v Číně by mohl pomoci i českým zemědělcům

|Jitka Hanžlová, mkp |Ekonomika

Čeští zemědělci se potýkají s klesajícími výkupními cenami mléka a také masa. Kvůli nízké poptávce hrozí, že budou muset redukovat svá stáda. Zájem o jejich produkci by ale mohlo povzbudit případné uvolnění konroly porodnosti, které připravuje Čína. Mohl by tam růst zájem o dovoz sušeného mléka i dalších potravin. Posiluje tam i ekonomický potenciál střední třídy.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Čína ruší politiku jednoho dítěte, rodiny budou mít nově povoleny dvě

Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte. Ve více než miliardové zemi bude od nynějška rodinám povoleno mít děti dvě. Informovala o tom dnes čínská státní média, která citovala z prohlášení vydaného na závěr vrcholného zasedání vládnoucích komunistů. Ti se zabývali reformami pro období let 2016 až 2020.

|Kateřina Procházková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Čína uvažuje o zrušení politiky jednoho dítěte

Čína by mohla zrušit politiku jednoho dítěte. Změnu zákona navrhují Pekingu čínští vědci a odborníci. Pokud podle nich bude porodnost omezovaná i nadále, ohrozí to sociální i hospodářský rozvoj Číny. O uvolnění omezení porodnosti by mohli čínští politici jednat na nadcházejícím 18. sjezdu Komunistické strany Číny.